To początek wojny domowej, ale Macierewicz jak znam jego historię i emocje, nie zaakceptuje, nie zaakceptował tej decyzji. Nie wykluczamy różnych scenariuszy, także wojny domowej i konfliktu wewnętrznego. Będzie się działo – powiedział podczas konferencji prasowej szef PO Grzegorz Schetyna.
Wtorkowa rekonstrukcja rządu Mateusza Morawieckiego wywołała liczne komentarze w środowisku politycznym. O ocenę tego wydarzenia pokusił się również szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.
„Herbata nie staje się słodsza od samego mieszania. Nowe nazwiska nie dają nowej jakości, a stare wymagają dalszej rekonstrukcji. Uważam że to po prostu kwestia czasu” – wyjaśniał lider PO podczas konferencji prasowej.
Czytaj także: Szefowa Nowoczesnej o rekonstrukcji: \"Premier Morawiecki wysłuchał naszych apeli\
Lider największej partii opozycyjnej odniósł się także do najgłośniejszego wydarzenia związanego z rekonstrukcją – odejścia Antoniego Macierewicza. Zdaniem Grzegorza Schetyny ten ruch może być początkiem wojny domowej w partii Jarosława Kaczyńskiego.
„To początek wojny domowej, ale Macierewicz jak znam jego historię i emocje, nie zaakceptuje, nie zaakceptował tej decyzji. Nie wykluczamy różnych scenariuszy, także wojny domowej i konfliktu wewnętrznego. Będzie się działo” – powiedział.
Pan Grzegorz mówi „z pełną odpowiedzialnością”, że dymisja Macierewicza może oznaczać początek wojny domowej. #TotalnaPropozycja pic.twitter.com/m81UnWA0m5
— TVΠ Korea (@tvpiKorea) 9 stycznia 2018
Z kolei przewodniczący klubu PO, Sławomir Neumann zauważył, że jego formacja prawidłowo wskazała ministrów, którzy powinni opuścić swoje stanowiska.
„Platforma Obywatelska miała racje składając swoje wnioski o wotum nieufności wobec ministrów. W rządzie pozostało wielu szkodników którzy odpowiadają za niszczenie Polski jak Krzysztof Jurgiel i Anna Zalewska, ich również powinna objąć” – powiedział.
.@SlawekNeumann: Platforma Obywatelska miała racje składając swoje wnioski o wotum nieufności wobec ministrów. W rządzie pozostało wielu szkodników którzy odpowiadają za niszczenie Polski jak Krzysztof Jurgiel i Anna Zalewska, ich również powinna objąć #rekonstrukcja
— PlatformaObywatelska (@Platforma_org) 9 stycznia 2018
Rekonstrukcja rządu
9 stycznia prezydent Andrzej Duda na wniosek szefa rządu powołał nowych członków Rady Ministrów:
– Mariusz Błaszczak objął stanowisko szefa Ministerstwa Obrony Narodowej;
– Jacek Czaputowicz został stanął na czele Ministerstwa Spraw Zagranicznych;
– Joachim Brudziński objął urząd Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji;
– Łukasz Szumowski został nowym objął kierownictwo w Ministerstwie Zdrowia;
– Henryk Kowalczyk został szefem Ministerstwa Środowiska;
– Teresa Czerwińska objęła urząd Ministra Finansów;
– Jadwiga Emilewicz została Ministrem Przedsiębiorczości i Technologii;
– Jerzy Kwieciński objął urząd Ministra Inwestycji i Rozwoju;
– Andrzej Adamczyk został Ministrem Infrastruktury został.