Od 1 kwietnia 2015 roku linie lotnicze Eurolot przestaną realizować swoje połączenia. Decyzję o likwidacji spółki podjęło Ministerstwo Skarbu. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości domagają się wyjaśnień od rządu.
Decyzja o likwidacji Eurolotu zapadała po przeanalizowaniu przychodów spółki (62,10% należy do Skarbu Państwa, a 37,9% do Towarzystwa Finansowego Silesia). Okazało się, że przewoźnik odnotowuje coraz większe straty.
Od 1 kwietnia zawieszone zostaną wszystkie loty, które Eurolot realizował pod własną marką.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Całą sprawą zainteresowali się posłowie PiS, którzy twierdzą, że już od dłuższego czasu alarmowali o trudnej sytuacji spółki.
Wraz z posłem Adamem Kwiatkowskim, od wielu miesięcy ostrzegaliśmy ministra Włodzimierza Karpińskiego o konfliktach interesów prezesa Eurolotu Tomasza B. Ostrzegaliśmy go o powiązaniach prezesa Eurolotu, że konsekwencje umowy ze spółką 4YOU Airlines mogą być dla Eurolotu katastrofalne. Ostrzegaliśmy również o tym, że wspieranie spółki 4YOU Airlines to budowanie konkurencji dla LOT-u i dla Eurolotu. Minister Skarbu Państwa Włodzimierz Karpiński nie reagował na ostrzeżenia posłów.
– mówił poseł Maciej Małecki (cytat za radiomaryja.pl).
W podobnym tonie wypowiedział się Mariusz Błaszczak. Zdaniem posła likwidacja Eurolotu godzi pozycję Polski na arenie międzynarodowej.
To nie tylko prestiż naszego kraju, ale to także miejsca pracy, pozycja Polski na arenie międzynarodowej, a przede wszystkim to siła polskiej gospodarki, ponieważ kiedy jesteśmy wyłącznie dostarczycielem taniej siły roboczej i rynkiem zbytu dla produktów powstających gdzieś poza granicami naszego kraju, to nie jesteśmy poważnie traktowani przez naszych partnerów w UE czy w ogóle na świecie. (cytat za radiomaryja.pl)
Eurolot działa na rynku od 1996 roku. Od lipca 2011 roku przewoźnik wprowadził do swojej oferty możliwość lotów pomiędzy największymi portami lotniczymi w Polsce. Realizowano również połączenia z Polski do innych krajów europejskich. Niestety, od pewnego czasu firma odnotowuje duże straty. Jak podaje portal biznes.onet.pl, w 2012 r. sięgały one 173,3 mln zł netto.
źródło: radiomaryja.pl, biznes.onet.pl
Fot. Wikimedia