Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim studenci zrzeszeni w Akademickim Klubie Myśli Społeczno-Politycznej Vade Mecum, Kole Naukowym Historyków Studentów KUL i Niezależnym Zrzeszeniu Studentów UMCS 18 grudnia o 17:30 zorganizowali debatę poświęconą wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce.
W konferencji udział wzięli Kornel Morawiecki, Urszula Radek i dr Ewa Rzeczkowska. Jako pierwszy głos zabrał Morawiecki, działacz opozycji antykomunistycznej w czasach PRL, założyciel i przewodniczący Solidarności Walczącej, doktor fizyki, nauczyciel akademicki. W czasach III RP, założyciel Partii Wolności, kandydat na prezydenta Polski w wyborach w 2010 roku. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyża Solidarności Walczącej. Przedstawił on skrótowo swe wspomnienia z okresu stanu wojennego. Opowiadał o tym jak ukrywał się często zmieniając mieszkania. W sumie wykorzystał ich ok. kilkadziesiąt.
Następnie głos zabrała Urszula Radek, działaczka opozycji antykomunistycznej w czasach PRL, w czasie wydarzeń Lipca ’80 członek Komitetu Strajkowego WSK PZL-Świdnik, członek Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” w Świdniku, organizatorka pomocy dla strajkujących w czasie stanu wojennego. Pani Urszula niezwykle barwnie opisała swoje wspomnienia z okresu strajków w Świdniku. Duża ilość anegdot i ciekawostek nie pozwoliła nudzić się słuchaczom.
Czytaj także: Lublin: Opór Polaków wobec stanu wojennego
Na zakończenie wspomnienia uczestników wydarzeń historycznych zostały opatrzone komentarzem naukowym ze strony dr Ewy Rzeczkowskiej, nauczyciela akademickiego KUL z zakresu historii najnowszej. Pani Doktor posłużyła się szerokim wachlarzem źródeł aby możliwie obiektywnie ukazać przeszłość i wypowiedzi świadków historii zabierających głos wcześniej umieścić w szerszym kontekście społeczno-politycznym.
Po wypowiedziach wszystkich prelegentów rozpoczęła się intensywna dyskusja z udziałem zgromadzonych na sali słuchaczy.
Fot. Łukasz Pasim / wMeritum.pl