W piątek, 4 marca w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie odbyło się spotkanie z Marianem Pawełczakiem ps. Morwa – majorem Wojska Polskiego, kombatantem Armii Krajowej, od 1944 roku żołnierzem oddziału mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory”, po wojnie działającym w podziemiu antykomunistycznym.
Spotkanie zorganizował Maciej Bartoszyk – student trzeciego roku dziennikarstwa WSPiA w Lublinie. – Serdecznie witamy znamienitego gościa, mjr Mariana Pawełczaka, żołnierza Armii Krajowej, jednego z tych, dzięki którym dziś żyjemy w wolnej Polsce i możemy dziś tu się spotkać. Można śmiało powiedzieć, że pamięć o Was, szczególnie w szkołach do dziś jest wyklęta. Tym bardziej dziękuję za przybycie i możliwość rozmowy – rozpoczął spotkanie Bartoszyk.
Organizator podziękował również patronom medialnym wydarzenia, którymi byli: portal wMeritum.pl, Nowy Tydzień, Radio eR Lublin, Dziennik Wschodni oraz Radio Lublin. Patronat główny nad spotkaniem objęło Stowarzyszenie Głos Bohatera.
Mjr Marian Pawełczak opowiedział zgromadzonym swoją niezwykłą historię walki o wolność Ojczyzny. Mówił o domu rodzinnym, o czasach II wojny światowej oraz o walce w oddziale Hieronima Dekutowskiego „Zapory”. Zgromadzeni mieli okazję wysłuchać szczegółowych opisów akcji, których uczestnikiem był „Morwa”. Kombatant wyjaśniał, dlaczego Żołnierze Wyklęci zdecydowali się na sprzeciw wobec umacniania władzy sowieckiej w Polsce oraz jakie były realia tej niezwykle trudnej i nierównej walki. Na koniec mjr Pawełczak opowiedział również o prześladowaniach, które dotknęły jego rodzinę ze strony komunistycznego aparatu represji. Wspomnienia kombatanta cieszyły się dużym zainteresowaniem, a zgromadzeni, w większości młodzi ludzie, przez ponad dwie godziny z uwagą słuchali opowieści „Morwy”.
Podczas spotkania miało miejsce uroczyste wydarzenie – nadanie mjr. Pawełczakowi tytułu Członka Honorowego Stowarzyszenia Głos Bohatera. Przedstawiciele Stowarzyszenia wręczyli Majorowi dyplom nadania tytułu Członka Honorowego Stowarzyszenia oraz biało-czerwone róże.
– Pan Marian jest dla nas postacią szczególną – był gościem pierwszego odcinka naszego programu, a więc można powiedzieć, ze to właśnie od jego wspomnień rozpoczęła się działalność Głosu Bohatera. Dziś chcemy podziękować za wkład w rozwój naszej inicjatywy. Wywiad, który nagraliśmy w 2014 roku obejrzało ponad 13 tys. osób, co pozwala z optymizmem patrzeć na dalsze losy propagowania historii bohaterów wśród młodego pokolenia – mówiła przed spotkaniem z mjr. Pawełczakiem Natalia Wiślińska, prezes stowarzyszenia Głos Bohatera.
Portal wMeritum.pl objął wydarzenie patronatem medialnym