Oficjalnie zostało potwierdzone to, o czym informowano już jakiś czas temu. Łysica nie jest już najwyższym szczytem Gór Świętokrzyskich. To miano przejęła Góra Agaty, która jest wyższa o nieco ponad pół metra.
Pierwsze artykuły w sprawie Góry Agaty naukowcy z Politechniki Świętokrzyskiej opublikowali jeszcze w 2017 roku. Jednak wątpliwości w tej sprawie pojawiły się już wcześniej. „Wątpliwości co do tych informacji, były już od dawna. Nawet pracownicy Świętokrzyskiego Parku Narodowego mówili nam, że słyszeli, że to Skała Agaty, a więc wschodni wierzchołek Łysicy, jest wyższa niż wierzchołek z krzyżem” – mówił w rozmowie z Onetem dr inż. Maciej Hajdukiewicz.
Z czasem przeprowadzono coraz bardziej szczegółowe badania, które potwierdziły, że to Skała Agaty jest najwyższym punktem Gór Świętokrzyskich. „Po prostu pojechaliśmy w teren i pomierzyliśmy oba wierzchołki przy pomocy aparatu GPS. Potwierdziły się wszystkie dane z numerycznego modelu terenu, ale faktyczne wysokości wyszły jeszcze większe, niż te wykazane na modelu, bo on ma tendencje do spłaszczania drobnych form, typu występujące skały czy kamienie. Pierwszy pomiar wysokości Skały Agaty wykazał 613,7, a drugi 613,8 metrów” – mówił dr Hajdukiewicz.
Świętokrzyski Park Narodowy wprowadza zmiany
Teraz Świętokrzyski Park Narodowy poinformował, że zmiana została dokonana oficjalnie. „Po zapoznaniu się z wynikami badań Świętokrzyski Park Narodowy postanowił uregulować formalnie czyli zarejestrować nowe wysokości Łysicy i Góry Agaty w Państwowym Zasobie Geodezyjnym. Prace te zlecono naukowcom z Politechniki Świętokrzyskiej, którzy z uprawnionym geodetą powtórzyli pomiary, przeprowadzili całą procedurę związaną ze sporządzeniem operatu pomiarowego i przekazaniem do Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Do zasobu zostały przyjęte nowe wysokości Łysica – 613,31 m n.p.m., Góra Agata – 613,96 m n.p.m.” – czytamy.
Czytaj także: Znany kulturysta dostał zakaz wjazdu do Polski
Źr.: Onet, Świętokrzyski Park Narodowy