Minister Kowalczyk zdementował informacje o planowanych zmianach w sprawie stawek VAT. O pomyśle dotyczącym likwidacji środkowej stawki VAT 8-proc. oraz zastąpieniu stawki górnej 23 proc. stawką 20 proc. jakiś czas temu doniosła „Rzeczpospolita”. Jednak jak się okazuje, nie będzie takich zmian, o czym poinformował Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.
To są jakieś pomysły, które pewnie gdzieś tam w środowiskach czysto dyskusyjnych i dość swobodnych wypowiedziach krążyły; na pewno nie ma takiego projektu ani takiego zamysłu wśród rządu
– mówił minister Henryk Kowalczyk.
Czytaj także: Jak państwo ściąga haracz z Polaków?
Reformę stawek podatku VAT zapowiedział odwołany ze stanowiska 8 marca wiceminister finansów Konrad Raczkowski. Z informacji podanych przez „Rzeczpospolitą” wynika, iż Ministerstwo Finansów zapewniło, że propozycja obniżenia stawek jest nadal aktualna i rozważana. Choć żadne ostateczne decyzje co do wysokości stawek i terminu wprowadzenia zmian jeszcze nie zapadły.
Czytaj także: Rząd szykuje zmiany. Jeden podatek zamiast PIT oraz składek ZUS i NFZ
Kowalczyk pytany o to czy stawka VAT m.in. na foteliki dziecięce, mieszkania, bilety do kina i teatru będzie podniesiona z 8 proc. do 20 proc. zaprzeczył takim rozwiązaniom. Według niego takich rozwiązań nie będzie zarówno w obecnym, jak i przyszłym roku. Podkreślił również, iż obniżanie podatków jest dobrym pomysłem.
O możliwości podniesienia stawek VAT z 8 do 20 proc. poinformował ekspert ds. podatków i finansów publicznych Marcin Wrotniak.
Wybrane zmiany VAT planowane przez MF:
mieszkania 20% VAT zamiast 8
sprzęt medyczny 20% VAT zamiast 8
bilet do kina/teatru 20% VAT zamiast 8— Marcin Wrotniak (@marcinwrotniak) March 14, 2016
Nie, nie będzie podnoszonej stawki VAT-u. Też nie będzie jeszcze, na pewno w tym roku ani na rok przyszły obniżonej aż do 20 proc. tej podstawowej stawki VAT-u. Po prostu musimy zobaczyć, jak realizuje się dochody podatkowe, żeby myśleć o obniżeniu. Chociaż rzeczywiście obniżenie podatków jest generalnie dobrym pomysłem, ale jeszcze nie w tej chwili. Musimy sprawdzić, jak wyjdzie uszczelnianie VAT
– dodał minister.
Podstawową stawką w Polsce (w okresie od 1 stycznia 2011 do 31 grudnia 2016) jest stawka 23 proc. Stawka 23 proc. ma zostać zmniejszona do wcześniejszej wartości 22 proc. od 1 stycznia 2017 r. Dla niektórych towarów i usług przewidziano stawki obniżone: 8 proc. oraz 5 proc. (stawka 5 proc. obejmuje produkty żywnościowe, książki na wszystkich nośnikach fizycznych oraz czasopisma).
Minimalną podstawową (nieobniżoną) stawką podatku VAT jaką mogą stosować państwa członkowskie Unii Europejskiej jest 15%. Granica ta wynika z Dyrektywy Rady Europejskiej 2006/112/EC. Górna granica stawki podstawowej nie jest ograniczona, a jedynie w 2005 roku Państwa Członkowskie podjęły niewiążące zobowiązanie do nie wprowadzania stawek VAT powyżej 25% do końca 2010 roku.