„Chciałbym poprosić, żebyśmy przeciwstawiali się wszelkiej agresji, w internecie, debacie publicznej, na ulicach, w języku mediów, w różnych miejscach” – zaapelował premier Mateusz Morawiecki podczas wystąpienia w Wierzchosławicach.
20 stycznia premier Mateusz Morawiecki wziął udział w uroczystościach z okazji 145. rocznicy urodzin Wincentego Witosa w Wierzchosławicach. Podczas swojego wystąpienia nawiązał do tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.
„W obliczu tych, jakże smutnych zdarzeń, bardzo potrzebujemy tego narodowego pojednania i zgody” – podkreślił Morawiecki. Dodał również, że jest wstrząśnięty zabójstwem Adamowicza.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
„Przez recydywistę, szaleńca, człowieka ponad wszelką wątpliwość chorego, psychicznego, zginął prezydent Gdańska, człowiek będący na służbie. Zginął podczas wydarzenia, które miało łączyć w dzieleniu się dobrem” – przekonuje premier.
Morawiecki: Uczyńmy nasze życie publiczne lepszym
W jego ocenie, tragiczne doświadczenie, jakim jest morderstwo prezydenta Gdańska, powinno być impulsem do poważnych zmian w polskim życiu publicznym.
„Apeluję do wszystkich polityków, do liderów opinii, ludzi mediów, ludzi kultury: uczyńmy nasze życie publiczne lepszym, a debatę publiczną uczyńmy spokojniejszą, mądrzejszą i pełną należytego szacunku do siebie nawzajem” – stwierdził.
„Bądźmy ludźmi, którzy nie tylko mówią, ale też rozmawiają. Bądźmy ludźmi, którzy nie tylko słyszą, a i słuchają. Spierajmy się, ale też wspierajmy się. Dziś to ważny dzień, żebyśmy wyciągnęli z tego lekcje, żebyśmy te krzywdzące oskarżenia, które padają niekiedy, odstawili. Żeby to, co się stało, nie był kolejnym rozdziałem wojny polsko-polskiej, tylko żeby pomogło nam wypracować dobro. To tak ważne dla naszego narodu” – podkreślił premier.
W tym kontekście przypomniał o wartościach o które walczyli ojcowie polskiej niepodległości. „Walka nie może być ważniejsza od solidarności – tak mówił nasz papież. I dlatego niech te wydarzenia będą takim momentem, który pozwoli nam w sposób ogólnonarodowy pozbyć się tych największych animozji niechęci, wzajemnych sporów” – powiedział.
„Chciałbym poprosić, żebyśmy przeciwstawiali się wszelkiej agresji, w internecie, debacie publicznej, na ulicach, w języku mediów, w różnych miejscach. Nauczmy się wreszcie odpowiedzialności, większej odpowiedzialności, za nasze słowa, nasze czyny, nasze gesty. (…)Szanujmy się, bo szanując siebie, szanujemy Polskę” – dodał.
Źródło: TVP Info, Twitter