Każde zwyrodniałe, obrzydliwe, okrutne, bestialskie przestępstwo, zachowanie społeczne na czele z pedofilią będzie bardzo surowo napiętnowane, jeszcze bardziej niż obecnie jest w Kodeksie karnym – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.
Wstrząsający film braci Sekielskich „Tylko nie mów nikomu” wywołał w Polsce debatę na temat zjawiska pedofilii w Kościele. W opinii publicznej pojawiają się kolejne apele o zmiany w prawie, które pozwolą surowiej i skuteczniej karać sprawców takich przestępstw.
We wtorek sprawą zajął się rząd Mateusza Morawieckiego. Podczas posiedzenia przedyskutowano propozycję nowelizacji Kodeksu karnego. Premier podzielił się szczegółami na konferencji prasowej.
Czytaj także: Dożywocie za gwałt na dziecku. Rząd przyjął projekt zaostrzający przepisy KK
„Zasadniczym założeniem, które legło u podstaw naszych prac dotyczących Kodeksu karnego, była konieczność ochrony prawno-karnej w zakresie czynów godzących w tak fundamentalne dobra prawa, jak życie i zdrowie człowieka, wolności seksualne czy własność” – poinformował premier.
Szef rządu zapewnił, że powyższe punkty uwzględniono w nowelizacji. W jego ocenie, prawo karne musi zwiększać poczucie bezpieczeństwa wśród obywateli. W tym kontekście przypomniał, że w Polsce zachodzi pewna rozbieżność pomiędzy surowością kary, a jej nieuchronnością.
Morawiecki: Kara musi być bardzo sprawiedliwa
„Do tej pory bardzo często mieliśmy do czynienia z takimi sytuacjami, że kara była z jednej strony dość zauważalna, ale nieuchronna. Decyzje zapadały w zawieszeniu. Kara musi być bardzo sprawiedliwa. Za często w dramatycznych sytuacjach do tej pory sądy decydowały o wyrokach w zawieszeniu” – podkreślił premier.
„Każde zwyrodniałe, obrzydliwe, okrutne, bestialskie przestępstwo, zachowanie społeczne na czele z pedofilią będzie bardzo surowo napiętnowane, jeszcze bardziej niż jest obecnie w Kodeksie karnym” – podkreślił Morawiecki. Premier dodał również, że w jego ocenie instytucja zawieszenia kary nie powinna dotyczyć pedofilii. Poza tym, szczególnie surowo powinny być karane osoby, które opiekując się dziećmi dopuszczają się przestępstw seksualnych.
Co planuje zmienić rząd?
Propozycje zmian w Kodeksie karnym przestawił i omówił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Zgodnie z zapowiedziami sprowadzają się one do zaostrzenia obecnych przepisów. Wśród dyskutowanych zmian znalazły się:
- Wprowadzenie szczegółowego trybu postępowania, który pozwoli ukarać sprawcę dożywotnim pozbawieniem wolności, jeżeli następstwem przestępstwa będzie śmierć ofiary.
- Wprowadzenie możliwości orzeczenia kary ograniczenia wolności za pedofilię od 5 do 30 lat.
- Podwyższenie wieku prawno-karnej ochrony dzieci do 16 lat (obecnie 15).
- Usunięcie instytucji przedawnienia w sprawach związanych z wykorzystywaniem seksualnym nieletnich.
- Zaostrzenie przepisów dla osób, które sprawując opiekę nad dzieckiem, dopuściły się przestępstwa seksualnego (minimum 8 lat pozbawienia wolności).
Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, YouTube