Ministerstwo Spraw Zagranicznych odpowiada na wszczęcie przez Komisję Europejską procedury przeciwko Polsce. Jest ona związana z podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawą o ustroju sądów powszechnych.
Komisja Europejska wszczęła wobec Polski postępowanie. Jednym z powodów jest moment przejścia na emeryturę kobiet w wieku 60 i mężczyzn w wieku 65 lat, co, zdaniem KE, narusza zapisy Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej dotyczące równości płci. Ponadto Komisja obawia się o uprawnienia ministra sprawiedliwości, który będzie mógł przedłużać kadencje sędziów oraz powoływać i odwoływać prezesów sądów.
Do procedury Komisji Europejskiej odniosło się już Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W specjalnym komunikacie zaznaczono, że MSZ podtrzymuje gotowość do udzielenia merytorycznej odpowiedzi na obawy europejskiej instytucji. „MSZ odnotowuje wszczęcie przez Komisję Europejską postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko Polsce. Podtrzymujemy gotowość do przekazania merytorycznej odpowiedzi dla Komisji Europejskiej” – czytamy.
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
W odpowiedzi na zarzuty dotyczące momentu przejścia na emeryturę, MSZ uzasadnia, że jest to dostosowanie sędziów do wieku emerytalnego obowiązującego w Polsce. „Należy podkreślić, że ustawa o ustroju sądów powszechnych dostosowuje wiek stanu spoczynku sędziów do powszechnego wieku emerytalnego obowiązującego w Polsce po uchyleniu reformy emerytalnej „67” przez rząd Prawa i Sprawiedliwości” – czytamy.
Jeśli chodzi o uprawnienia ministra sprawiedliwości to w komunikacie możemy znaleźć informację, że prezesi sądów odgrywają przede wszystkim rolę administracyjną, a nie prawną. „Uznajemy, że prezesi sądów odgrywają w polskim systemie wymiaru sprawiedliwości rolę przede wszystkim administracyjną, a ich inne działania nie wpływają na sytuację prawną stron. We wszystkich ważnych sprawach procesowych decydują zawsze sędziowie zajmujący się daną sprawą. Obowiązują też wszelkie gwarancje procesowe i środki odwoławcze” – czytamy w oświadczeniu.
Na koniec Ministerstwo Spraw Zagranicznych podkreśla również, że kwestia organizacji wymiaru sprawiedliwości to kompetencja państw członkowskich Unii Europejskiej. „Ponadto należy podkreślić, że polityka społeczna i organizacja wymiaru sprawiedliwości należą do kompetencji państw członkowskich” – czytamy.
Czytaj także: Posłowie PO na plaży. Publicysta ironizuje: „Bawią się w piasku”