Ostatnia amerykańska krytyka wszystko wynika z tego samego źródła; niezadowolenie George’a Sorosa z węgierskiego rządu jest tym, co pojawia się w wypowiedziach małżeństwa Clintonów – powiedział minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szíjjártó w środę 18 maja.
Jak wyjaśnił, George Soros jest niezadowolony z dzisiejszego rządu węgierskiego i chciałby widzieć inny rząd na Węgrzech. Dodał też, że według niego jest to niezadowolenie, które obecnie pojawia się w amerykańskiej krytyce Węgier. Szíjjártó wskazał, że George Soros ma ścisły związek z byłym prezydentem USA Billem Clintonem i jego żoną, która ubiega się o fotel prezydencki i Soros zawsze popierał politykę rodziny Clinton.
Wypowiedź węgierskiego ministra spraw zagranicznych była reakcją na wypowiedzi Prezydent Bill Clinton podczas wiecu wyborczego swojej żony powiedział, że „Polska i Węgry – te dwa kraje, które nie byłyby wolne, gdyby nie Stany Zjednoczone i długa zimna wojna – teraz zdecydowały, że demokracja to dla nich zbyt wielki problem i wolą przywództwo na wzór putinowski. Dajcie nam autorytarnego dyktatora i trzymajcie z daleka obcokrajowców. Brzmi to znajomo?”
Czytaj także: MSZ Węgier: Nawet Bill Clinton nie może obrażać bezkarnie Węgrów
Czytaj także: Reduta Dobrego Imienia wystosowała list w sprawie skandalicznych słów Billa Clintona na temat Polski
Natomiast we wtorek ambasador USA Coleen Bell powiedział, że oświadczenie to było jedynie prywatną opinią byłego prezydenta, który był występował wówczas jako osoba prywatna.
We wtorek w oświadczeniu dla węgierskiej agencji prasowej MTI Szíjjártó stwierdził, że wolność Węgier została osiągnięta przez mieszkańców Węgier. Dziesiątki tysięcy Węgrów oddało swoje życie za wolność.
Jednak minister Szíjjártó wskazał, że fakty obalają niedawne wypowiedzi, „ponieważ amerykańskie firmy regularnie lokują swój kapitał, a wraz z nim ich zaufanie, na Węgrzech”. „W 2015 roku USA były największym zagranicznym inwestorem na Węgrzech poza Unią Europejską i w ubiegłym roku Stany Zjednoczone były również największym rynkiem eksportowym węgierskiej gospodarki poza granicami UE „, powiedział, podkreślając, że” węgiersko-amerykańska współpraca gospodarcza jest sukcesem, a to nie może być przypadek, że amerykański kapitał i amerykańskie korporacje nie mają zaufania do Węgier.” – dodał minister spraw zagranicznych Węgier.