Religijny gest wykonany przez muzułmańskiego zawodnika futbolu amerykańskiego został uznany za przekroczenie przepisów. Drużynę ukarano, a w USA rozgorzała debata na temat decyzji sędziów.
Drużyna Kansas pokonała w poniedziałek New England Patirots 41:14 w rozgrywkach największej zawodowej ligi futbolu amerykańskiego. Po zdobyciu punktów, Hussain Abdullah, padł na kolana, dotknął czubkiem głowy ziemi i zaczął się modlić.
Sędzia stwierdził, że zachowanie Abdullaha złamało przepisy i wymierzył Kansas karę 15 jardów. Zgodziła się z tym komisja ligi i powołała się na zapis, w którym można przeczytać, iż „zabrania się wszelkich celebracji na ziemi”.
„Rasistowska decyzja”
Tłumaczenie władz nie znalazło uznania. Mike Perreira, były sędzia NFL, wstawił się za poszkodowanym. Stwierdził, że Abdullah nie powinien zostać ukarany. – Upadł na ziemie z powodów religijnych. Takie zachowanie nie powinno być karane – mówił arbiter.
Muzułmański aktywista, Arsalan Ilfitkar, nazwał decyzję sędziego i komisji ligi rasistowską. Zapytał przy tym, dlaczego chrześcijanin Brandon Marshall nie spotkał się z konsekwencjami za wzniesienie rąk do nieba po udanej akcji.
Cała sytuacja okazała się młynem na wodę dla amerykańskich publicystów, którzy zastanawiają się czy wyznawcę Chrystusa spotkałaby taka sama kara.
Co o karze mówi sam zainteresowany?
Konsekwencjami za religijny gest zbulwersowany jest menadżer zawodnika CJ LaBoy, który napisał na Twitterze, że jeśli NFL zdecyduje się dodatkowo ukarać Abdullaha to ściągnie na siebie kłopoty. Natomiast Hussain Abdullah akceptuje karę. – Rozumiem, że zostałem ukarany bardziej za klęknięcie niż modlitwę – stwierdził 29-letni sportowiec.
NFL przyznaje się do błędu
Władze ligi, w reakcji na przetaczającą się przez Amerykę debatę, postanowiły zabrać głos. – Husain Adbullah został niesłusznie ukarany za swój gest – powiedział rzecznik NFL, Michael Signora. Uzasadnienie zostało opublikowane w dzienniku USA Today.
– Przepis, na który wcześniej się powoływano nie dotyczy sytuacji, które wynikają z pobudek religijnych. Dlatego Abdullah nie powinien zostać ukarany – tłumaczyli działacze ligi.
Czytaj także: Kontrowersyjne zmiany w skokach narciarskich