9 marca 2016 roku nakładem Wydawnictwa Capital ukazała się książka pt. „Wielkopolski oddział Dzielnego 1945–1946” Waldemara Handkego. Książka opowiada losy żołnierzy wyklętych skupionych wokół dwóch niezwykłych dowódców: Gedymina Rogińskiego „Dzielnego” i Mariana Rączki „Kościuszki”, którzy działali w Wielkopolsce w latach 1945–1946. Autor opisuje działalność oraz przedstawia biogramy członków i współpracowników oddziału „Dzielnego”.
O książce:
Prezentowana książka do wyjątkowe studium, barwna opowieść o wielkopolskich Żołnierzach Niezłomnych skupionych wokół dwóch niezwykłych dowódców: Gedymina Rogińskiego ps. „Dzielny” oraz Mariana Rączki ps. „Kościuszko”. Mimo że jest to książka naukowa, czyta się ją jak najlepszą powieść z wieloma dobrymi i złymi bohaterami, w której dominują liczne zwroty akcji. Czytając, można zapomnieć, że ma się do czynienia z książką naukową opartą na bardzo starannej kwerendzie archiwalnej, z umiejętnym wykorzystaniem literatury przedmiotu.
Ta książka nie kończy się happy endem. Bohaterowie giną lub trafiają na długie lata do więzienia, stając się potem obywatelami drugiej kategorii. Jednak po latach prawda i sprawiedliwość tryumfuje, czego namacalnym dowodem jest oddawana w ręce Czytelników książka. Cześć i chwała Bohaterom!
(dr Rafał Leśkiewicz, dyrektor BUiAD IPN)
Fragment książki:
Wielkopolska nie jest terenem szczególnie sprzyjającym działalności partyzanckiej. Ten element był widoczny już w okresie II wojny światowej, gdy ziemie wielkopolskie zostały wcielone do III Rzeszy – jako Wartheland. Stopień urbanizacji, gęsta sieć drogowa i kolejowa, brak wielkich kompleksów leśnych – to wszystko powodowało zwiększone trudności w utrzymaniu się w polu większych oddziałów leśnych. Przyglądając się największej w zachodniej Polsce w 1945 roku organizacji konspiracji niepodległościowej, działającej po przejściu frontu – Wielkopolskiej Samodzielnej Grupie Ochotniczej „Warta” – można zaobserwować właśnie te elementy sytuacji społecznej i geograficzno-terenowej, utrudniające działalność dużych grup i oddziałów leśnych.
Jednym z oddziałów polowych (leśnych), który powstał i rozpoczął działalność w okresie funkcjonowania WSGO „Warty”, był oddział zorganizowany i dowodzony przez Gedymina Rogińskiego ps. „Dzielny”. Oddział partyzancki Gedymina Rogińskiego ps. „Dzielny” został utworzony przez dezerterów z „odrodzonego” Wojska Polskiego (WP). Jak zeznawał w czasie śledztwa sam Gedymin Rogiński, zdezerterował on z kompanii karnej przy 9 DP w Warszawie w czerwcu 1945 r. Oddalił się wraz z mjr. „Wilkiem” z Mińska, por. „Krysem” (pochodzącym „zza Buga” lub z Warszawy) i kilkoma innymi żołnierzami.
O autorze:
Dr hab. Waldemar Handke – historyk, archiwista, prof. nadzwyczajny Wydziału Humanistycznego Politechniki Koszalińskiej, współtwórca i prezes powołanego do życia w 1995 r. Instytutu im. gen. Stefana „Grota” Roweckiego, redaktor naczelny pisma „Grot. Zeszyty historyczne poświęcone historii wojska i walk o niepodległość”. Działacz społeczny. Członek ŚZŻAK oraz ZWPOS.
Zainteresowania badawcze obejmują przede wszystkim historię najnowszą, zagadnienia bezpieczeństwa i historię wojskowości. Szczególne miejsce zajmuje tematyka związana z dziejami antykomunistycznej opozycji (od Żołnierzy Wyklętych po opozycję lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX w.). Zainteresowania te znajdują odbicie w licznych publikacjach.
Tytuł: Wielkopolski oddział „Dzielnego” 1945–1946
Autor: Waldemar Handke
Wydawca: Wydawnictwo Capital
Miejsce i rok: Warszawa 2016
W dystrybucji: od 9 marca br.
Wydanie: I
Objętość: 228
Format: A5
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN: 978-83-64037-37-5
Cena katalogowa: 35,00 zł
Książkę można zamówić już teraz w sklepie www.CapitalBook.pl
wMeritum.pl patronem medialnym książki