2 grudnia w Warszawie odbyła się manifestacja związków zawodowych oraz organizacji zrzeszających emerytów i rencistów pracujących w PRL w służbach takich, jak: straż pożarna, Wojska Ochrony Pogranicza czy Milicja Obywatelska. W sieci pojawiło się nagranie z protestu, na którym jeden z jego uczestników w skandaliczny sposób opowiada o represjach wobec antykomunistycznej opozycji.
Protestujący wyszli na ulicę, by wyrazić swój sprzeciw wobec tzw. „ustawy dezubekizacyjnej”, która zakłada obniżenie emerytur funkcjonariuszom komunistycznych służb. Uczestnicy manifestacji ze sobą tablice z napisami: „Policjant skazany za służbę dla RP”, „Służąc w BOR ochraniałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego, za to zabieracie mi emeryturę?”, „Wyuczyłem zawodu ponad 10 tys. policjantów, za to zabieracie mi emeryturę?”. Część z nich trzymała także małe flagi z napisem; „Stowarzyszenie emerytów i rencistów policyjnych”.
W internecie pojawiło się nagranie z protestu, na którym jeden z jego uczestników, były wojskowy, płk Adam Mazguła, opowiada o represjach wobec antykomunistycznej opozycji w taki sposób, jakby zdradzał przepis na szarlotkę. Całkowicie bagatelizuje brutalność komunistycznych służb, które dopuszczały się wyjątkowo haniebnych i brutalnych czynów. No a sam stan wojenny? Oprócz tego, że byli ludzie internowani, to przecież byli internowani w sposób, no nie powiem były tam oczywiście jakieś ścieżki zdrowia, ale generalnie rzecz biorąc dochowano jakiejś kultury – mówi starszy mężczyzna.
Protest b. funkcjonariuszy SB
Stan wojenny-to była kultura, internowanie-sama przyjemność
My oprawcy? Oprawcy to ci, co zabierają emerytury pic.twitter.com/aLdlL3ERND— Anna Pańczyk (@A_panczyk) 3 grudnia 2016
Nagranie wzbudziło ogromne zainteresowanie w mediach społecznościowych. Na swoich tablicach udostępniło je wielu użytkowników. Trudno się im dziwić, ponieważ w słowa, które mogliśmy usłyszeć na powyższym filmie naprawdę trudno uwierzyć. O brutalności komunistycznych służb mogło przekonać się na własnej skórze wiele osób, które aktywnie walczyły z ówczesnym systemem i „kultury”, o której wspomina Mazguła, z ich strony z pewnością nie doświadczyły.
źródło: Twitter/Anna Pańczyk, polsatnews.pl
Fot. Twitter/Anna Pańczyk