W referendum w Legionowie 17 tys. 793 mieszkańców, czyli 94,27 proc., wskazało, że nie chce, by ich gmina została częścią metropolii warszawskiej; przeciwnego zdania było 1 tys. 81 osób – 5,73 proc. Wyniki głosowania sprawiły, iż atmosfera wokół pomysłu PiS stała się bardzo napięta. Po stronie mieszkańców Legionowa opowiedzieli się m.in. posłowie PO oraz poseł Kukiz’15, Marek Jakubiak, który zamieścił mocny wpis na Twitterze.
Wyniki referendum przedstawiła w poniedziałek nad ranem miejska komisja referendalna w Legionowie. Jak wynika z jej protokołu, liczba głosów ważnych oddanych w referendum wyniosła 18 tys. 874.
Za tym, żeby Legionowo zostało częścią metropolii warszawskiej głosowało 1 tys. 81 mieszkańców, czyli 5,73 proc. głosujących. Przeciw takiemu scenariuszowi było 17 tys. 793 mieszkańców, czyli 94,27 proc.
Czytaj także: Są wyniki referendum w Legionowie. Mieszkańcy głosowali ws. włączenia miasta do metropolii warszawskiej
W referendum wzięło udział 19 tys. 58 osób, a uprawnionych do głosowania było 40 tys. 786 osób. Frekwencja wyniosła 46,72 proc. Aby referendum było ważne konieczna była co najmniej 30-procentowa frekwencja.
PO i prezydent Legionowa apelują do PiS o uszanowanie decyzji mieszkańców
Głos w całej sprawie zabrali m.in. przedstawiciele PO oraz prezydent Legionowa, Roman Smogorzewski (również przedstawiciel tej partii). Ich zdaniem PiS powinien wycofać się z projektu utworzenia metropolii warszawskiej. Wycofajcie ten projekt z Sejmu (…) Usiądźmy do stołu i zastanówmy się jak stworzyć dobrą ustawę aglomeracyjną, żeby Polakom rzeczywiście żyło się lepiej. Dajmy szansę wypowiedzieć się naszym mieszkańcom, bo to jest naprawdę ważna zmiana w ich życiu – apelował Smogorzewski na wtorkowej konferencji do posłów PiS.
Przekonywał, że można stworzyć dobrą „ustawę aglomeracyjną” dla Warszawy. Według niego, przynależność do tego typu większej jednostki samorządu powinna być jednak dobrowolna i oparta o jasne kryteria. Musimy też porozmawiać o pieniądzach. Od dwóch miesięcy domagam się od posła (PiS) Jacka Sasina, który mówił, że są wyliczenia finansowe, żeby pokazał te wyliczenia. I nie ma tych wyliczeń finansowych – mówił prezydent Legionowa.
Politycy PO wyrażali też oburzenie wypowiedziami polityków PiS na temat legionowskiego referendum, m.in. Jacka Sasina, Joanny Lichockiej i Małgorzaty Gosiewskiej. Gosiewska mówiła w poniedziałek w TVP Info, że mieszkańcy Legionowa „nie wiedzieli nad czym tak naprawdę głosują”. Według niej, referendum to „wyrzucone niepotrzebnie pieniądze”.
Lichocka komentując w niedzielę na Twitterze doniesienia rzecznika PO Jana Grabca na temat frekwencji w jednym z okręgów w Legionowie, napisała m.in. „zapewne teren obejmujący osiedla z byłymi pracownikami Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Feliksa Dzierżyńskiego”. (Grabiec odpowiedział na Twitterze: „to akurat dane z dzielnicy, w której mieszka @mblaszczak”).
Smogorzewski ocenił, że komentarze te są obraźliwe dla mieszkańców jego miasta. Posłowie PiS obrażają moich mieszkańców Legionowa, mówiąc że nie rozumieli nad czym głosują, że są niemądrzy, mówiąc że to głosowali ludzie z osiedla Dzierżyńskiego. Nie było nigdy takiego osiedla w Legionowie. Wypraszamy sobie ten ton – podkreślił prezydent Legionowa.
Marek Jakubiak: Odczepcie się od nas!
Wynik referendum w Legionowie skomentował również Marek Jakubiak, poseł Kukiz’15. Polityk nie bawił się w dyplomację i w ostrych słowach skomentował działania PiS. Mieszkańcy Legionowa w referendum powiedzieli PiS bez owijania w politykę ODCZEPCIE SIĘ OD NAS! – napisał.
Mieszkańcy Legionowa w referendum powiedzieli PiS bez owijania w politykę ODCZEPCIE SIĘ OD NAS !
— Marek Jakubiak (@jakubiak_marek) 28 marca 2017
Pod wpisem Jakubiaka pojawiły się wpisy od zwolenników PiS-u, którzy sugerowali, iż dowiadując się o wynikach referendum Jakubiak miał się stać „czerwony z zadowolenia”. Poseł odpowiedział na te sugestie posługując się celną ripostą.
@tadajewscy chyba ze wstydu bacząc jak zaproponowano mieszkańcom zmiany :)
— Marek Jakubiak (@jakubiak_marek) 28 marca 2017
Konsultacje społeczne ws. metropolii
Pod koniec stycznia do Sejmu trafił projekt PiS ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, który zakłada, że stolica stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, obejmującą ponad 30 gmin. Jedną z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa), składająca się z 18 dzielnic.
W skład metropolii miałyby wejść ponadto: Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki, Zielonka.
W lutym, oprócz rady miasta Legionowa, uchwały w sprawie przeprowadzenia referendów lokalnych, przyjęły też Rada Warszawy i rada miejska w Podkowie Leśnej. Uchwały też zakwestionował jednak wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera.
Poseł Sasin, który prezentował projekt ws metropolii warszawskiej, podkreślał w ostatnich dniach, że nie toczą się nad nim prace, a przeprowadzane są konsultacje społeczne. Ogłoszone w ubiegłym tygodniu przez mazowieckich i stołecznych posłów PiS konsultacje mają potrwać do połowy kwietnia. Sasin powiedział niedawno, że wynik konsultacji będzie decydujący ws projektu dot. metropolii warszawskiej.
źródło: PAP, Twitter, wMeritum.pl
Fot. Wikimedia/Adrian Grycuk