Brandenburskie ministerstwo środowiska opublikowało specjalny poradnik, który określa postepowanie w sytuacji kiedy na terenie Niemiec pojawi się żubr. Regulacja w oczywisty sposób nawiązuje do zastrzelenia zwierzęcia, które przywędrowało w okolice miejscowości Lebus ponad 2 miesiące temu.
W połowie września na łamach wMeritum.pl informowaliśmy o sprawie zastrzelenia żubra, który przywędrował z Polski na terytorium Niemiec. Incydent ten został nagłośniony przez polską prasę i spotkał się z wielką krytyką ze strony obrońców praw zwierząt, publicystów oraz zwykłych internautów.
Przypomnijmy, że zwierzę przedostało się na terytorium Niemiec i dotarło do miejscowości Lebus nad Odrą. Zaniepokoiło to lokalne władze, które nie potrafiły poradzić sobie z niecodzienną sytuacją. Początkowo próbowano odizolować zwierzę, a następnie skontaktować się z weterynarzem, który potrafiłby je uśpić. Jednak po pewnym czasie zapadła decyzja by zwierzę zastrzelić.
Czytaj także: Pamiętacie sprawę zastrzelenia żubra przez Niemców? Polacy postanowili im odpowiedzieć. Wywiesili wymowny transparent
Sprawą zajęli się myśliwi, którzy zabili żubra. Bulwersujące okazało się również zachowanie po incydencie. Zdecydowano, że mięso z żubra zostanie zamarynowane, następnie trafi na… festyn grillowy.
Poradnik ministerstwa
W zachowaniu niemieckich władz można było dostrzec chaos spowodowany w dużej mierze zaskakującą sytuacją. Wobec tego władze – ministerstwo środowiska Brandenburgii – postanowiły wyciągnąć wnioski i sprawić by taka sytuacja już nigdy nie miała miejsca. Jak informuje portal dw.com, w tym celu opublikowano instrukcję/poradnik postępowania na wypadek spotkania ze zbłąkanym żubrem ma terytorium Niemiec.
Autorzy publikacji kładą nacisk na zachowanie spokoju i konieczność poinformowania o takim przypadku odpowiednich urzędów, również polskich. Resort podkreśla, że żubr nie jest zwierzęciem agresywnym, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest skłonienie go do powrotu na teren Polski. Poradnik dopuszcza też przegonienie opornego zwierzęcia.
Ponadto żubra można wprowadzić na teren ogrodzonego pastwiska i poinformować odpowiednie służby i instytucje (instrukcja wylicza cały katalog podmiotów). Natomiast decyzja o odstrzeleniu to absolutna ostateczność, która będzie uzasadniona tylko w przypadku zagrożeniem życia lub zdrowia człowieka.