„Apel Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec”, który napisali polscy biskupi do niemieckich hierarchów doczekał się odpowiedzi. Abp Ludwig Schick – odpowiadający za relację z Polską – podziękował za te słowa i wskazał jak wielkie znaczenie mają pokojowe stosunki pomiędzy naszymi narodami.
Niemieccy biskupi odpowiadają na apel
Jak informuje portal dw.com, za apel polskich biskupów podziękował abp Ludwig Schick. Hierarcha jest przewodniczącym grupy kontaktowej z polskim episkopatem. Postanowił odnieść się do niedawno opublikowanego apelu.
Czytaj także: Biskupi apelują o polsko-niemieckie pojednanie. Przypominają: „udzielamy wybaczenia i prosimy o nie”
Zauważa on, że Kościoły w obu krajach łączy wspólna od wielu lat intencja: „wspierania pojednania i pokoju pomiędzy narodami”. W tym kontekście abp Schick przytacza opinie polityków, którzy podkreślają zasługi Kościoła w budowaniu relacji pomiędzy narodami.
„Poczyniliśmy na tym polu znaczne postępy. Co rusz zapewniają nas politycy, że Kościoły poprzedziły politykę w procesie pokojowym naszych narodów” – powiedział.
Według hierarchy pokojowe relacje pomiędzy Polską i Niemcami są istotne także z punktu widzenia całej Europy, gdyż przyczyniają się do jej stabilności. „Dlatego potrzebujemy odpowiedzialnego podejścia do tych wrażliwych relacji” – dodał abp Schick.
Apel polskich biskupów
8 września biskupi z Polski opublikowali „Apel Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec”. Autorzy przypomnieli o wartości polsko-niemieckiego pojednania i zwrócili uwagę na potrzebę prowadzenia roztropnej polityki dyplomatycznej pomiędzy naszymi narodami.
„Kapitał pojednania i więzi trzeba chronić, umacniać i pomnażać dla dobra naszych Ojczyzn, które mają misję do spełnienia – jest to misja dawania świadectwa pojednanych wobec niepojednanych w Europie i świecie. Dlatego ogromne znaczenie ma sposób, w jaki traktowane są niezałatwione sprawy w relacjach obu państw. Należy je podejmować na płaszczyźnie roztropnej dyplomacji, by podtrzymać z trudem osiągnięte zaufanie, a nie niweczyć poprzez wzbudzanie negatywnych emocji społecznych w którejkolwiek ze stron” – napisano.
Pod apelem podpisali się: abp Henryk Muszyński, bp Jan Kopiec, abp Wiktor Skworc, kard. Kazimierz Nycz i bp Tadeusz Lityński.
Apel Zespołu #Episkopat.u PL ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec >>> „Kapitał pojednania trzeba chronić”https://t.co/eICVWLn65V
— Arch Warszawska (@archwwa) 8 września 2017