Polscy biskupi opublikowali „Apel Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec”. Autorzy pisma przypominają o wartości polsko-niemieckiego pojednania i wskazują jak wielką wagę mają stosunki pomiędzy naszymi narodami.
Autorzy apelu przypominają o pamiętnym „Orędziu biskupów polskich do biskupów niemieckich” z 1965 roku. Polscy biskupi wskazują, że to właśnie wtedy zainicjowano proces pojednania naszych narodów.
„Trzeba przypomnieć, że został on (proces pojednania przyp. red.) zainicjowany ponad 50 lat temu listem polskich biskupów do biskupów niemieckich, sygnowanym m.in. przez kard. Stefana Wyszyńskiego i arcybiskupów Karola Wojtyłę i Bolesława Kominka, w którym znalazły się pamiętne słowa „udzielamy wybaczenia i prosimy o nie”. Nie straciły one swej wagi i aktualności. Przebaczenie nie jest decyzją koniunkturalną, zależną od uwarunkowań, lecz nieodwracalnym aktem miłosierdzia, które nie zaprzecza sprawiedliwości, lecz ją dopełnia” – napisano.
Czytaj także: Niemieccy biskupi odpowiadają Polakom: „potrzebujemy odpowiedzialnego podejścia do tych wrażliwych relacji”
„W minionych dziesięcioleciach również ze strony niemieckiej doświadczyliśmy wielu gestów zmierzających do pojednania obydwu narodów oraz przezwyciężenia skutków tragicznych i pełnych cierpienia wydarzeń, wypełniających historię obu narodów. Trwałe miejsce znajdują w niej wypowiedziane w Krzyżowej, dwa dni po upadku muru berlińskiego, słowa Helmuta Kohla: ‘Odejdźmy od ołtarza w kierunku dobrej, pokojowej, błogosławionej przez Boga przyszłości dla naszych narodów, dla narodu polskiego i niemieckiego, dla nas wszystkich w Europie’” – napisali autorzy.
Biskupi przypomnieli również o czasach stanu wojennego w Polsce i pomocy jakiej udzielali nam wówczas Niemcy. O budowane przez lata relacje należy dbać i nie wolno nam go zmarnować.
„Kapitał pojednania i więzi trzeba chronić, umacniać i pomnażać dla dobra naszych Ojczyzn, które mają misję do spełnienia – jest to misja dawania świadectwa pojednanych wobec niepojednanych w Europie i świecie. Dlatego ogromne znaczenie ma sposób, w jaki traktowane są niezałatwione sprawy w relacjach obu państw. Należy je podejmować na płaszczyźnie roztropnej dyplomacji, by podtrzymać z trudem osiągnięte zaufanie, a nie niweczyć poprzez wzbudzanie negatywnych emocji społecznych w którejkolwiek ze stron” – napisano w apelu.
Pod apelem podpisali się: abp Henryk Muszyński, bp Jan Kopiec, abp Wiktor Skworc, kard. Kazimierz Nycz, bp Tadeusz Lityński.
Apel Zespołu #Episkopat.u PL ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec >>> „Kapitał pojednania trzeba chronić”https://t.co/eICVWLn65V
— Arch Warszawska (@archwwa) 8 września 2017
Zachęcamy do zapoznania się z pełnym tekstem apelu, który jest dostępny pod adresem: „Apel Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec”