Temat odszkodowań za straty jakie poniosła Polska w czasie II wojny światowej jest w ostatnim czasie przedmiotem szerokiej dyskusji. Na ten temat wypowiada się coraz częściej także strona niemiecka. Dziennik „Die Welt” choć przyznaje, że nasz kraj poniósł gigantyczne straty, to jednak wyjaśnia, że odszkodowania to temat zamknięty.
W jednym z tekstów niemieckiego dziennika „Die Welt” pod tytułem „Dlaczego Niemcy nie są winne Polsce żadnych reparacji wojennych” poruszono temat odszkodowań niemieckich dla Polski za II wojnę światową. Strona niemiecka nie ukrywa, że jej odpowiedzialność za gigantyczne straty Polaków jest bezsprzeczna.
„Nie ulega wątpliwości, że szkody, jakie poniosła Polska w czasie II wojny światowej, były niewyobrażalne” – pisze dziennik. Dziennikarze podkreślają także, zbrodniczą działalność oddziałów niemieckich i pewien fakt, o którym mało się mówi na Zachodzie. To Polska poniosła największe straty ludności w czasie II wojny światowej.
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
„Obliczenie w jakikolwiek sposób tych szkód jest niewykonalne. A nawet, gdyby miało się to udać: żaden kraj na świecie nie byłby w stanie nawet częściowo wyrównać takich rachunków” – czytamy.
Z drugiej strony nie widzą żadnych racjonalnych przesłanek, które mogłyby uzasadnić prawo do reparacji wojennych. „Die Welt” argumentuje i wymienia m.in. ustalenia z konferencji w Poczdamie, zgodnie z którymi roszczenia Polski miał zaspokoić ZSRR z odszkodowań, które otrzymał za wojnę.
Poza tym przypomniano, że w sierpniu 1953 roku rząd PRL opowiedział się za zrezygnowaniem z reparacji „w interesie pokojowego rozwoju Niemiec”. Natomiast w 1991 roku zawarto traktat o dobrym sąsiedztwie, który również po części odnosił się do tej kwestii.
„Die Welt” przypomina również o Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie, do której wpłacono 2,5 mld marek dla żyjących robotników przymusowych. Ostatni z podniesionych argumentów dotyczy 2004 roku.
„Głowa państwa i rząd Polski wyraźnie i jednoznacznie i zrezygnowali z jakichkolwiek żądań odszkodowawczych” – napisano w dzienniku.
Dziennikarze zastanawiają się jaki jest prawdziwy cel wysuwania żądań w stosunku do Niemiec i coraz ostrzejszych wypowiedzi ze strony polskiego rządu. „Die Welt” przypomina, że niedawno Polska przeżywała kryzys wywołany antydemokratycznymi reformami. Wobec tego nie wykluczone jest, że krytyka Niemiec jest powodowana chęcią odwrócenia uwagi Polaków od kontrowersyjnych reform (np. sądownictwa).