Wiadomo już, że korona cierniowa ocalała z pożaru katedry Notre Dame. Jedna z najważniejszych relikwii chrześcijaństwa została wyniesiona wraz z częścią innych bezcennych zabytków. Z płomieni wyniósł ją Jean-Marc Fournier, kapelan paryskiej straży pożarnej.
Dopiero wczoraj około 3 nad ranem udało się opanować pożar katedry Notre Dame w Paryżu. Prokuratura rozpoczęła już śledztwo mające na celu zbadanie przyczyn pożaru. Przesłuchani zostali już między innymi robotnicy pracujący przy renowacji kościoła.
Pożar katedry Notre Dame to niepowetowana strata nie tylko dla chrześcijaństwa, ale również dla świata sztuki. Wiadomo, że część zabytków udało się uratować z płomieni. Z katedry wyniesiona została między innymi korona cierniowa oraz fragmenty krzyża świętego – jedne z najcenniejszych relikwii chrześcijaństwa.
Koronę cierniową z katedry wyniósł kapelan paryskiej straży pożarnej, Jean-Marc Fournier. Wszedł on do płonącego budynku i uratował przed zniszczeniem koronę cierniową oraz Najświętszy Sakrament. Błyskawicznie został on okrzyknięty bohaterem nie tylko przez kolegów po fachu, ale również ludzi z całego świata.
Jean-Marc Fournier ma 50 lat. Pełnił posługę jako ksiądz w Niemczech, później został kapelanem. Od 2004 roku był kapelanem żołnierzy francuskich na misji w Afganistanie.
Korona cierniowa w katedrze Notre Dame
Korona cierniowa to jedna z najważniejszych relikwii chrześcijaństwa i jedna z niewielu znajdujących się poza Włochami. We Francji obecna była od 1237 roku. Według Biblii, miała ona zostać upleciona przez żołnierzy Poncjusza Piłata jeszcze przed biczowaniem Jezusa Chrystusa.
Koronę cierniową, podobnie jak wiele innych relikwii, miała odnaleźć matka Konstantyna Wielkiego, cesarzowa Helena. Wielu naukowców jest zdania, że relikwia po śmierci Chrystusa mogła zostać zabrana przez jednego z uczniów. Miał on w ten sposób złamać jedno z fundamentalnych żydowskich praw nakazujących grzebanie wraz ze zmarłym wszystkich przedmiotów, które miały kontakt z jego krwią.
Już w V wieku korona cierniowa była czczona w Jerozolimie, a w 1063 roku trafiła do Bizancjum. W 1237 roku relikwia trafiła do Francji. Cesarz Konstantynopola, Baldwin, potrzebował pieniędzy i podarował koronę królowi Francji, Ludwikowi IX. Przez wiele lat korona została pozbawiona cierni, które znajdują się w kościołach całego świata. W Polsce ciernie znajdują się w Zamościu, Miechowie oraz Boćkach.
10 sierpnia 1806 roku korona cierniowa złożona została w skarbcu katedry Notre Dame, gdzie strzeżona jest przez Rycerzy Świętego Grobu Bożego. Udostępniana jest wiernym w każdy piątek Wielkiego Postu oraz w każdy pierwszy piątek miesiąca.
Czytaj także: Robert Biedroń szokuje ws. pożaru katedry Notre Dame
Źr.: TVP Info