W środę w Sejmie parlamentarzyści .Nowoczesnej przedstawili szczegóły swojego programu politycznego, dotyczące ochrony zdrowia. Opiera się on na trzech głównych założeniach. – Nasz program to sprawnie działająca ochrona zdrowia i profilaktyka zdrowotna przez całe życie – mówił poseł .N Radosław Lubczyk.
W ocenie Pawła Rabieja „system załamuje się coraz bardziej”, dlatego .Nowoczesna proponuje swoje rozwiązania dotyczące służby zdrowia. Zakładają one m.in. zmniejszenie kolejek, zwiększenie nakładów na profilaktykę oraz zapewnienie lekarzom i pielęgniarkom godziwych warunków pracy, by nie emigrowali na Zachód. – Chcemy większego bezpieczeństwa pacjentów oraz znacznego zmniejszenia kolejek. Musimy mieć większą pewność, co do tego, co mamy gwarantowane. System musi działać sprawnie – zauważył poseł Lubczyk.
Oto główne założenia programu zdrowotnego .Nowoczesnej:
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
Uproszczenie i decentralizacja systemu finansowania ochrony zdrowia, zmniejszenie marnotrawstwa. System powinien być zdecentralizowany, oparty na powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym ze współfinansowaniem usług przez obywateli. Musi obejmować wszystkie etapy leczenia (profilaktyka, leczenie, rehabilitacja i rekonwalescencja). Powinien rozliczać placówki medyczne z efektów leczenia, a nie w oparciu o ryczałt.
Lepsze zarządzanie placówkami medycznymi, poprawienie jakości. System powinien rozdzielać rynek usług medycznych na publiczny i niepubliczny z zachowaniem równego dostępu do środków i zapewniać równość podmiotów w zakresie finansowania, zarządzania i odpowiedzialności.
Poprawa dostępności do specjalistycznych usług medycznych.
– zwiększenie dostępności do uczelni medycznych,
– zmiana systemu kształcenia podyplomowego (zwiększenie dostępności do stażów specjalizacyjnych),
– poprawa wynagrodzeń dla wszystkich grup zawodowych ochrony zdrowia.
Szczegóły programu .Nowoczesnej TUTAJ.