W tym roku przypada 1050. rocznica chrztu Polski. To okazja do wielu przedsięwzięć religijnych, kulturalnych czy naukowych. Do obchodów włączył się NBP, który przygotował z tej okazji okolicznościowy banknot. Wejdzie on do obiegu 12 kwietnia 2016 roku.
Narodowy Bank Polski przygotował specjalny banknot, upamiętniający Chrzest Mieszka I w 966 roku. Na jego przedniej stronie znajdują się portrety Mieszka I oraz Dobrawy. Wizerunki pary książęcej bazują na portretach z cyklu Poczet królów i książąt polskich Jana Matejki. Na stronie tylnej znajduje się katedra gnieźnieńska. Obok portretów książęcej pary na przedniej stronie znajduje się nominał oraz napis 1050. rocznica Chrztu. To właśnie z tego powodu NBP wyemitował nowy banknot. Kolorystyka banknotu to różowy oraz niebieski. Banknot będzie miał nominał 20 złotych.
Projektanci
Autorem koncepcji banknotu jest Krystian Michalczuk. Ryty z wizerunkami księcia Mieszka i księżnej Dobrawy opracowali Michalczuk oraz Przemysław Krajewski. Projekt Michalczuka i Krajewskiego prezentuje się zdecydowanie estetyczniej, niż obecnie funkcjonujące banknoty. Banknoty wyemitowała Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych w Warszawie.
Co dalej?
Przypomnijmy, że niedawno NBP odświeżył wygląd obecnie używanych banknotów. W lutym tego roku do obiegu trafił po liftingu banknot o najwyższym nominale – 200 złotych. Na przyszły rok planowana jest emisja banknotu o nominale 500 złotych z wizerunkiem Jana III Sobieskiego. Dołączy on do Mieszka I, Bolesława Chrobrego, Kazimierza Wielkiego, Władysława Jagiełły i Zygmunta Starego (odpowiednio 10, 20, 50, 100 i 200 złotych). Nasz bank narodowy co roku wydaje serie monet i banknotów kolekcjonerskich, które cieszą się uznaniem numizmatyków. Pierwszym banknotem kolekcjonerskim był wyemitowany w 2006 roku 50-złotowy banknot z wizerunkiem Jana Pawła II. Banknoty i monety upamiętniają ważne wydarzenia historyczne, postacie i inne ważne okazje.
Gdzie można nabyć nowy banknot?
NBP informuje, że banknot 20-złotowy z wizerunkami Mieszka i Dobrawy można nabyć w oddziałach okręgowych banku lub w sklepie internetowym NBP. Nakład banknotu to 35 tys. egzemplarzy, więc radzimy się śpieszyć.
Przypominamy, że monety i banknoty Narodowego Banku Polskiego są płatnym środkiem płatniczym na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.
źr. nbp.pl; tvp.info.pl
fot. nbp.pl
Czytaj również: MINISTERSTWO ŚRODOWISKA CHCE NACJONALIZOWAĆ PRYWATNE LASY?