Zakup nieruchomości wiąże się z pewnym ryzykiem. W łatwy sposób można je zminimalizować, weryfikując informacje zawarte w księdze wieczystej nieruchomości. Aby do nich dotrzeć, potrzebny będzie numer księgi wieczystej. Warto dowiedzieć się więcej na jego temat i poznać sposoby na jego ustalenie nawet wtedy, kiedy nie widnieje w ogłoszeniu.
Jak sprawdzić księgi wieczyste?
Obowiązujący w Polsce system ksiąg wieczystych daje szeroki dostęp do informacji niemal wszystkim zainteresowanym osobom. Sam w sobie jest publiczny, więc znając numer księgi wieczystej, można poznać bardzo rozbudowane dane na temat nieruchomości.
Prowadzeniem ksiąg wieczystych zajmują się sądy wieczystoksięgowe. Warto jednak wiedzieć, że zapoznanie się z nimi nie wymaga wychodzenia z domu. Jest to możliwe za pośrednictwem przygotowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości serwisu internetowego. Sama weryfikacja jest więc bardzo prosta. Wystarczy wpisać numer KW w oknie wyszukiwarki.
Gdzie znaleźć numer księgi wieczystej?
Z punktu widzenia kupującego informacje znajdujące się w księgach wieczystych są bezcenne. Coraz częściej sprzedawcy decydują się więc na podawanie numerów KW potencjalnym nabywcom. Jeżeli tego nie zrobią albo jako kupujący nie zamierzasz prosić o podzielenie się tą informacją, w serwisie blogkredytowy.pl dowiesz się, jak znaleźć numer księgi wieczystej na podstawie adresu. To bardzo prosta czynność, która nie będzie wymagała nawet wychodzenia z domu. Jednocześnie nie jest to jedyny sposób na sprawdzanie numeru księgi wieczystej.
Udzielając odpowiedzi na zawarte w tytule pytanie: numer księgi wieczystej nie ulega zmianie. Jest na stałe przypisany do konkretnej nieruchomości. Zmienić może się jednak jego format. W związku z informatyzacją dotychczasowe numery zostały rozbudowane o kod sądu, kilka dodatkowych cyfr oraz cyfrę kontrolną. Na ich podstawie można jednak w łatwy sposób ustalić nowy numer księgi wieczystej.
Księga wieczysta na drodze urzędowej
Jak ustalić numer księgi wieczystej, korzystając ze ścieżki urzędowej? To oficjalne rozwiązanie nie sprawdzi się w każdym przypadku i zazwyczaj pochłonie dość dużo czasu. Może jednak okazać się skuteczne. Trzeba będzie złożyć wniosek o numer księgi wieczystej do sądu, który ją prowadzi, lub odpowiedniego urzędu gminy.
Wiąże się to również z koniecznością wniesienia opłaty administracyjnej. Co ważne: nie w każdym przypadku urzędnicy zdecydują się na udzielenie numeru księgi wieczystej. Konieczne będzie wskazanie interesu prawnego wobec nieruchomości, a sama chęć zakupu nie zawsze jest interpretowana w taki sposób. W praktyce zdecydowanie lepszym i wygodniejszym rozwiązaniem będzie sprawdzenie numeru księgi wieczystej na podstawie adresu w internetowej wyszukiwarce.
Co można ustalić dzięki numerowi księgi wieczystej?
Księgi wieczyste zawierają najważniejsze informacje na temat statusu prawnego nieruchomości oraz jej podstawową charakterystykę. To najłatwiejszy i najtańszy sposób na upewnienie się, że transakcja przebiegnie zgodnie z oczekiwaniami kupującego i np. nie padnie ofiarą oszustwa.
W księdze wieczystej znajdują się m.in. informacje na temat właściciela nieruchomości, jej skrócona historia prawna, metraż i położenie. Z drugiej strony szczególnie interesujące okażą się działy skupione na kwestii praw innych osób (np. umowa dożywocia czy służebność) lub zadłużeniu. Szybko ustalisz, czy dom, mieszkanie lub działka nie mają zajętej hipoteki. Możesz dowiedzieć się także więcej na temat samego zadłużenia, poznać jego wysokość i wierzycieli.
materiał partnera