Różnymi środkami próbujemy rozpowszechniać wiedzę o modlitwie Jezusowej, podejmujemy rozmaite inicjatywy, by jak najwięcej osób miało dostęp do duchowych pouczeń świętych mnichów. Stoimy u progu wielkiego przedsięwzięcia, jakim jest wydanie Filokalii, antologii pism poświęconych modlitwie serca. Polski czytelnik mógł się już nieco zapoznać z tą tradycją poprzez wybór tekstów Filokalii, wydany przed laty. Dzięki naszym staraniom jednak wszyscy będziemy mogli sięgnąć po pełną polską edycję Filokalii, opublikowaną w pięciu tomach.
To WIELKI projekt, co przyznaje również przełożony tynieckiego klasztoru, ojciec opat Szymon Hiżycki – o portalu „Filokalia” mówi, iż „jest poświęcony dziełu niezwykłemu, dziełu, które powstawało w ciągu kilkunastu wieków”. Jak zauważa ojciec Szymon, teksty zgromadzone w Filokalii były komponowane w rozmaitych miejscach – „od piasków Egiptu aż po górę Atos w dzisiejszej Grecji”.
W klipie ojciec opat przybliża genezę podjęcia prac nad pierwszym, osiemnastowiecznym, greckim wydaniem Filokalii. Dziś jednak stoimy u progu wydania kompletnego tekstu polskiego. Jest to zadanie niebanalne. „Musicie pamiętać o tym” – zwraca uwagę tyniecki opat – „że Filokalia to dzieło, które liczy ponad dwa tysiące stron”. Tyniec jest pierwszym miejscem w naszym kraju, gdzie rozpoczęto starania o dokonanie pełnego przekładu. „Udało nam się zgromadzić wokół tego cały sztab ludzi – i chcemy, by to dzieło Wam służyło, byście mogli z niego korzystać i by mogła wzrastać Wasza modlitwa Jezusowa” – wyraża swe pragnienia ojciec Hiżycki.
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
Ten projekt – projekt „Filokalia” – zostanie ukończony tylko z Waszą pomocą. Dlatego bardzo Was zachęcamy do wzięcia w nim udziału. Na dobry początek – obejrzyjcie ten film i wysłuchajcie słów tynieckiego opata na temat publikacji nowej Filokalii. A potem – korzystajcie z nowego portalu… filokalia.pl
Czytaj także: Projekt „Filokalia” – ukochaj to, co piękne i dobre
Ekipa projektu „Filokalia”