Nie każdy wie, że w klasyfikacji Światowej Organizacji Zdrowia rtęć należy do dziesięciu substancji, które są najbardziej szkodliwe dla zdrowia człowieka. Zatrucie rtęcią może więc być śmiertelnie niebezpieczne. Istnieje grupa objawów, która może wskazywać na tego typu zatrucie. Jeśli je odczuwasz, koniecznie udaj się do lekarza.
Zanieczyszczenie Odry wywołało w ostatnich dniach duży niepokój w całym kraju. Jak donoszą niemieckie media, tamtejsze badania wykazały podwyższony poziom rtęci w rzece. Informacji w tej sprawie zaprzeczył wojewoda lubuski, który twierdzi, że poziom rtęci w rzece jest niższy niż dopuszczalna norma. Nie zmienia to faktu, że rzeka wyrzuciła już setki ton śniętych ryb i sytuacja wciąż nie jest opanowana.
W takiej sytuacji warto pamiętać, że rtęć może być dla człowieka bardzo niebezpieczna. Zatrucie tą substancją może wywołać rtęcicę – chorobę, która pojawia się w wyniku spożywania zanieczyszczonego pokarmu, ewentualnie w wyniku narażenia zawodowego w przypadku wydobywania złota lub podczas zabiegów dentystycznych, do których wykorzystuje się amalgamaty. Nadmiar rtęci powoduje uszkodzenie centralnego układu nerwowego oraz układu hormonalnego, wpływa także na uszkodzenia zębów i dziąseł. W przypadku długotrwałego narażenia, może dojść do urazów mózgu, a nawet śmierci.
Objawy zatrucia rtęcią
I chociaż są to ekstremalne przypadki, warto pamiętać, że istnieje grupa objawów, która może świadczyć o zatruciu rtęcią. Są to parestezje, czyli drętwienie i mrowienie ust oraz palców u rąk i nóg, problemy z koordynacją ruchów, zwężenie pola widzenia, utrata słuchu oraz upośledzenie mowy. Objawy mogą pojawiać się nawet kilka miesięcy po ekspozycji na zwiększoną ilość rtęci.
Jeżeli zaobserwujemy u siebie niepokojące objawy, należy niezwłocznie udać się do lekarza pierwszego kontaktu. On pokieruje dalszą diagnostyką, zlecając prawdopodobnie oznaczenie poziomu rtęci w organizmie.
Czytaj także: Prezes Wód Polskich zabrał głos. Co wiadomo o rtęci w Odrze?
Źr.: Radio ZET