Agencja Reutera przeprowadziła badanie dotyczące stosunku obywateli Niemiec co do pomysłu, aby w Europie Środkowe-Wschodniej zwiększyć liczbę wojsk NATO. Działanie to ma związek z wydarzeniami jakie mają miejsce na Ukrainie.
Niemal 74% badanych sprzeciwia się temu pomysłowi. Z kolei zaledwie 20% Niemców popiera budowę stałych baz wojskowych i innych tego typu obiektów w Polsce i krajach bałtyckich.
Największą grupę przeciwników stanowią mieszkańcy Niemiec Wschodnich (dawne NRD) oraz ci, którzy ukończyli 60 rok życia. Podobne nastawienie społeczeństwa występuję w stosunku do decyzji rządu niemieckiego podejmowanych po aneksji Krymu przez Rosję.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Niemcy uważają, że rozmieszczanie jakichkolwiek jednostek wojskowych w Europie Środkowo-Wschodniej, złamałoby ustalenia pomiędzy NATO i Rosją z 1997 roku. Państwo niemieckie nie ma zamiaru zwiększać wydatków na zbrojenie, a jej obecny poziom wynosi poniżej 2% PKB, czyli mniej niż zalecają władze Sojuszu Północnoatlantyckiego.
W czerwcu na pytanie dotyczące wysyłania swojej armii w misje zagraniczne Niemcy opowiadają się zdecydowanie przeciwko – blisko 70% badanych. To pokazuje jak duża jest rozbieżność zdań między rządem, a obywatelami w tych kwestiach.
Źródło: defence24.pl
Fot: freeimages.com