Pismem rozpoczynającym postępowanie w sprawie jest pozew, którego odpis sąd zawsze doręcza stronie przeciwnej, która zgodnie z obowiązującym prawem jest stroną pozwaną. Warto zadać sobie pytanie, czy pozwany może w jakikolwiek sposób zareagować na takie pismo? Czy musi czekać z tym, aż do terminu wyznaczonej rozprawy?
Odpowiadając na powyższe pytania warto zajrzeć do art. 207 § 1 kpc, który jasno wskazuje, iż każdy pozwany przed pierwszą rozprawą ma prawo wnieść odpowiedź na pozew. Przy czym w sprawach szczególnie zawiłych (skomplikowanych) Sąd może nakazać przed pierwszą rozprawą wniesienie odpowiedzi na pozew. Wniesienie odpowiedzi na pozew jest również obowiązkowe w postępowaniu gospodarczym. Każda osoba będąca pozwanym w procesie cywilnym może przed pierwszym posiedzeniem wyznaczonym na rozprawę wnieść odpowiedź na pozew. Sąd może zarządzić wniesienie odpowiedzi na pozew w wyznaczonym terminie, nie krótszym jednak niż dwa tygodnie (14 dni).
Przygotowując odpowiedź na pozew powinniśmy podać zwięźle stan sprawy, wypowiedzieć się co do twierdzeń strony przeciwnej (powoda) i dowodów przez nią powołanych oraz wskazać dowody na poparcie swojego stanowiska w sprawie (np. przesłuchanie świadków). Musimy przedstawić zarzuty merytoryczne – a więc takie, które wskazują z jakich powodów powództwo strony przeciwnej jest niezasadne. Przytaczamy okoliczności, z których wynika, iż podstawa powództwa nie istnieje i wobec tego roszczenie jest niezasadne. Nie możemy zapominać, iż odpowiedź na pozew musi spełniać ogólne warunki pisma procesowego tzn. musimy prawidłowo oznaczyć strony, wskazać sąd, sygnaturę sprawy, wnioski i ewentualne zarzuty oraz krótkie uzasadnienie swoich twierdzeń.
Czytaj także: Rękojmia - co to takiego?
Często zdarza się, iż po złożeniu odpowiedzi na pozew pominęliśmy jakiś ważny zarzut albo dowód. Na szczęście powyższe może być podnoszone przez cały czas trwania postępowania przed sądem pierwszej instancji. W odpowiedzi na pozew strona ma prawo wnieść powództwa wzajemne. Jest ono dopuszczalne wtedy, gdy roszczenie wzajemne jest w związku z roszczeniem powoda lub nadaje się do potrącenia. Powództwo wzajemne może być zawarte albo w odpowiedzi na pozew, albo w osobnym piśmie – zgłoszonym jednak nie później niż na pierwszej rozprawie lub sprzeciwie od wyroku zaocznego.
Odpowiedź na pozew wnosi się do tego sądu, który zarządził doręczenie odpisu pozwu. Od odpowiedzi na pozew co do zasady sąd nie pobiera żadnej opłaty, wyjątkiem jest odpowiedź na pozew, który zawiera zgłoszenie powództwa wzajemnego. Warto pamiętać, iż w sytuacji gdy sporządzenie odpowiedzi na pozew nie jest obowiązkowe i w związku z powyższym pozwany nie zrobił tego to nie wyłącza to jego prawa do podnoszenia ww. okoliczności/zarzutów w sądzie do protokołu we wstępnej fazie rozprawy, w momencie gdy sąd pyta się strony o ich stanowisko w sprawie.
W celu uzyskania pomocy prawnej lub nawiązania stałej współpracy proszę o kontakt telefoniczny lub mailowy.
Autor: Mateusz Leszczyński
UWAGA:
Sprzedawca jest zwolniony z odpowiedzialności z tytułu rękojmi, jeżeli konsument w momencie zawarcia umowy wiedział o wadzie, np. towar był sprzedawany po obniżonej cenie z uwagi na określoną usterkę.