„Europejskie kraje nie wypełniły swoich zobowiązań w zakresie relokacji z Grecji i Włoch osób poszukujących ochrony” – informuje Amnesty International. Okazuje się, że spośród państw członkowskich Unii Europejskiej tylko jedno wywiązało się ze swoich zobowiązań dotyczących uchodźców przed upływem wyznaczonego terminu.
26 września kończy się okres wyznaczony do przyjmowania uchodźców w ramach programu relokacji. Jak wynika z danych Amnesty International, państwa UE nie wypełniły swoich zobowiązań.
„Dwa lata po uzgodnieniu programu relokacji, większość państw członkowskich UE zasadniczo poniosła porażkę względem uchodźców (…), unikając odpowiedzialności oraz pozostawiając tysiące opuszczonych osób we Włoszech i Grecji” – przyznała Aleksandra Górecka, koordynatorka kampanii w AI.
Czytaj także: Koniec przymusowej relokacji uchodźców. Komisja Europejska ma nową propozycję
Przypomniała również, że zgodnie z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, program relokacji nie jest jedynie deklaracją, lecz obowiązującym prawem. W tym kontekście przypomniała niedawną decyzję TSUE odnoszącą się do skargi Słowacji i Węgier.
Organizacja przedstawia dane wybranych państw, które potwierdzają klęskę programu. Jedynym państwem, któremu udało się w całości wypełnić zobowiązanie była Malta. Kraj ten musiał przyjąć 131 osób i zrealizował plan już w czerwcu.
Poza tym, najbliżej wypełnienia zobowiązań związanych z relokacją uchodźców, była Finlandia, która przyjęła 1951 osób, co stanowi 94 proc. Stosunkowo blisko była także Irlandia – 459 osób, czyli 76,5 proc. Na kolejnych miejscach, wśród wymienionych przez AI krajów, znajduje się Portugalia – 49 proc., Holandia – 39,6 proc., Belgia – 25,6 proc. i Hiszpania – 13,7 proc.
Co ciekawe znalazły się też państwa, które mimo tego, że nie dotyczył ich przymus związany z programem relokacji dobrowolnie przyjęły uchodźców. Były to: Norwegia, która przyjęła 1500 osób i Lichtenstein – 10 osób.
Wśród krajów, które realizowały program relokacji jedynie „symbolicznie” znalazła się Słowacja z 16 osobami, na 902 przydzielonych i Czechy z 12 osobami na 2691. Największymi oponentami są Polska i Węgry. Rządy w tych państwach nie przyjęły ani jednej z osób w związku z mechanizmem relokacji.
Relokacja
Mechanizm relokacji ustanowiono w dwóch decyzjach Rady we wrześniu 2015 roku. Rozwiązanie to ma charakter tymczasowy i może być stosowane jedynie w sytuacjach nadzwyczajnych. Po raz pierwszy mechanizm zastosowano w 2015 roku w odniesieniu do 160 tys. osób. Były to osoby wymagające ochrony międzynarodowej, które przebywały na terytorium Włoch i Grecji. W głównej mierze po to by odciążyć wymienione państwa UE podjęła decyzję o zastosowaniu nowo utworzonej procedury.