Jesteś młody, masz ambitne plany na przyszłość oraz nadzieję na spokojną starość? W takim razie nie opieraj swoich marzeń na wsparciu ze strony państwa.
Każdy z nas powinien zdawać sobie sprawę, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych do którego wpłacamy co miesiąc składki emerytalne, jest niewypłacalny.
W 2014 roku z budżetu państwa zostanie wpompowane do niego 30 mld. złotych, co później – nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że ten filar nie gwarantuje nam świetlanej przyszłości.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Dodatkowo, rząd poczynił zmiany przy Otwartym Funduszu Emerytalnym, co dodatkowo zdestabilizowało system emerytalny.
We wspomniany system emerytalny nie wierzą nawet przedstawiciele rządu, co potwierdzają nagrania ze słynnej afery taśmowej:
Za 30 lat będzie kompletnie rozp…ony system emerytalny – mówi Piotr Wawrzynowicz w rozmowie ze Stanisławem Grabowskim (wiceministrem środowiska).
Istnieje szereg powodów, dla którego nie możemy liczyć na państwową emeryturę.
Starzenie się społeczeństwa – oto jeden z ważniejszych przyczyn, które w znaczny sposób godzą w przyszłość naszych emerytur. Wg Eurostatu, w 2060 roku średnia wieku Polaka przekroczy 50 lat, w odróżnieniu od 1990, gdzie średnia wynosiła 32,4 lat.
Powodem takiego wzrostu jest fakt, iż w Polsce rodzi się coraz mniej dzieci, a osób w wieku emerytalnym przybywa. Skutkiem tego będzie w przyszłości brak osób, które będą pracowały na nasze emerytury.
Kolejny aspekt, który jest dosyć istotny, to ok. 2 miliony Polaków, którzy żyją poza granicą naszego kraju. Od czasu, gdy Polska weszła do Unii Europejskiej coraz więcej ludzi wyjeżdża za chlebem, a prognozy nie wskazują na to, żeby ta liczba uległa zmniejszeniu – wręcz przeciwnie.
Faktem jest, że na Zachodzie Polakom żyje się lepiej. Jaki wpływ na system emerytalny ma emigracja? Otóż zamiast odprowadzać składki z wypłaty w Polsce, pracujemy na rzecz systemu emerytalnego w obcym kraju.
Wyżej wymienione kwestie są jednymi ze sztandarowych. Trzeba jednak dojść do źródła, dlaczego system emerytalny upada.
Zarobki. Wynagrodzenie za pracę jest zbyt niskie, w niektórych przypadkach wystarcza jedynie na przetrwanie z miesiąca na miesiąc, przy uwzględnieniu podstawowych środków do życia. Takie okoliczności dają skutek zjawisk wymienionych przeze mnie powyżej.
Jak temu zaradzić? Co zrobić, aby zabezpieczyć swoją przyszłość i godnie żyć na starość? Odpowiedź jest prosta. Jeśli sami nie zadbamy o swój byt, tym bardziej nie zrobi tego za nas państwo. Potrzebujemy mobilizacji i zapału, aby odkładać pieniądze na emeryturę samodzielnie.
Jest możliwość zgromadzenia środków na emeryturę, nawet przy uwzględnieniu małych kwot przy oszczędzaniu. W szerszej perspektywie czasu z małej kwoty odkładanej co miesiąc będziemy w stanie zgromadzić kapitał, który pozwoli nam godnie żyć w momencie zakończenia stażu pracy.
Wymaga to wielu wyrzeczeń, lecz jest możliwe. W przypadku, gdy państwo nie jest w stanie nam tego zagwarantować, powinniśmy wziąć sprawy w swoje ręce, aby w dalekiej przyszłości się nie rozczarować.
źródło: www.bankier.pl
fot. Wikimedia Commons