Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała wyniki badania, z którego wynika, że alkohol i tytoń są znacznie częstszymi przyczynami śmierci i niepełnosprawności na całym świecie, niż nielegalne narkotyki
Badanie dotyczy globalnego korzystania z używek w 2015 roku. Naukowcy przyjrzeli się danym zebranym w 21 regionach świata według ewidencji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Biura ONZ ds. Narkotyków i Przestępczości, Institute for Health Metrics and Evaluation oraz innych źródeł.
Wyliczenia pokazały, że mniej więcej 18% ludzi deklaruje “ciężkie” używanie alkoholu w ciągu ostatniego miesiąca. To ponad 60 gramów alkoholu lub około cztery drinki przy jednej okazji. Dodatkowo 15% przyznało się do codziennego palenia papierosów, 3,8% do zapalenia marihuany w ciągu ostatniego roku, 0,77% do zażywania amfetaminy, 0,37% do niemedycznych opioidów, a 0,35% do zażycia kokainy.
Zabójcze papierosy
Najwięcej zgonów powiązanych z używkami badania przypisują tytoniowi. Na każde 100 tysięcy w 2015 roku aż 110 było powiązane z paleniem, 33 z alkoholem, a 7 z nielegalnymi narkotykami.