Badania Instytutu Katona oraz Instytutu Gallupa wskazują, że coraz większa część Amerykanów określa swoje poglądy jako libertariańskie. Dane wskazują także, że najszybciej rozwijającą się partią w Stanach Zjednoczonych jest Partia Libertariańska.
Instytut Gallupa, założony w 1935 roku przez George’a Gallupa, jest najstarszą placówką badania opinii społecznej na świecie. Od wielu lat w badaniach używa tych samych dwóch pytań do klasyfikowania poglądów swoich respondentów:
- Niektórzy ludzie uważają, że rząd stara się robić zbyt wiele i zajmuje się rzeczami, które powinny pozostać w gestii prywatnych firm i poszczególnych osób. Inni uważają, że rząd powinien robić więcej, aby rozwiązywać problemy kraju. Która opinia jest bliższa twojemu poglądowi?
- Niektórzy uważają, że rząd powinien wspierać i promować tradycyjne wartości w społeczeństwie. Inni uważają, że rząd nie powinien wspierać żadnego konkretnego systemu wartości. Która opinia jest bliższa twojemu poglądowi?
Łącząc odpowiedni na te dwa pytania, Instytut pragnie znaleźć ideologiczny przekrój amerykańskiego społeczeństwa. Z odpowiedzi respondentów wynika, że jako libertarian można zakwalifikować 27 procent społeczeństwa. Odsetek ten na przestrzeni lat wzrósł, a od dziesięciu lat utrzymuje się powyżej dwudziestu procent.
źródło: Instytut Gallupa
Partia Libertariańska rośnie w siłę
Z publikacji przedstawionej przez Ballot Access News, w której przeanalizowano zapisywanie się nowych osób do partii od października 2014 do lutego 2016 wynika, że tylko Partia Libertariańska może się pochwalić tendencją wzrostową.
Partia Libertariańska nie ma swojego przedstawicielstwa w kongresie, lecz ma swoich przedstawicieli we władzach stanowych, wśród szefów lokalnych władz wykonawczych i innych organach niższego szczebla – najwięcej ze wszystkich mniejszych partii. W maju 2014 r. posiadała ich 147 . Uważa się ją za trzecią siłę polityczną w kraju, po Partii Demokratycznej i Republikańskiej. Została założona 11 grudnia 1971 w Colorado Springs z inicjatywy Davida Nolana oraz jego siedmiu znajomych.
źródło: truthinmedia.com, cato.org, ballot-access.org, wikipedia.org
fot. Commons Wikimedia