Rzekomy „Złoty Pociąg” (którego poszukiwania nadal trwają w okolicach Wałbrzycha) wzbudził na nowo kwestię ukrytych przez Niemców skarbów, które zrabowali podczas II wojny światowej. Do Wałbrzycha i Zamku w Książu ma szansę dołączyć Pasłęk. Na terenie zamku planowana jest eksploracja tajemniczego tunelu w którym, według niektórych badaczy miała zostać ukryta…Bursztynowa Komnata!
Niedawno informowaliśmy o niezwykłym znalezisku w Lubomierzu koło Wrocławia (TUTAJ). Serwis informacyjny TVP Info poinformował, że Pasłęk może stać się kolejnym miejscem poszukiwań skarbów ukrytych przez Niemców w czasie II wojny światowej. Na terenie krzyżackiego zamku w Pasłęku koło Elbląga według różnych relacji ma znajdować się słynna Bursztynowa Komnata. Nawiązując do tych przekazów miejskie władze zleciły wykonanie specjalistycznych badań m.in. z użyciem georadaru. Wykonali je specjaliści z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Uniwersytetu Warszawskiego.
W rejonie tzw. zielonego skwerku aparatura wykazała „anomalię”, czyli zaburzenie w strukturze gruntu. Wiercenia, które miały zweryfikować wskazania aparatury badawczej, pokazały, że może znajdować się tam podziemny tunel czy pasaż, który biegnie w kierunku kościoła. Natrafiono na ślady sklepienia tunelu. Naukowcy uważają, ze należy przeprowadzić gruntowne badania archeologiczne kościoła i zamku. Przyszłe badania będą trudne, bo piwnice zamku są zagruzowane i zalane betonem, na którym znajduje się posadzka (zamek odbudowano po zniszczeniach wojennych od podstaw – D.W.). Według badaczy „gra jest warta świeczki” i warto podjąć ryzyko, związane z badaniami na tak trudnym terenie.
Czytaj także: Powstańcy na profilowe!
Zamek w Pasłęku pochodzi z XIV wieku, w 1945 roku został zniszczony przez Sowietów, a w latach 50. i 60. odbudowany.
Czy Bursztynowa Komnata jest w Pasłęku?
Bursztynowa Komnata została wywieziona przez Niemców z Carskiego Sioła w 1941 roku, kiedy to przewieziono ją na zamek w Królewcu. Kiedy 9 kwietnia 1945 roku Sowieci zajęli Królewiec to Komnaty już tam nie było. Dotychczas nie natrafiono na jej jakikolwiek ślad. Według teorii wśród jej lokalizacji mogą być obok Pasłęku także Kraków, Giżycko, Olecko, Nysa czy Namysłów.
Musimy poczekać na rezultaty badań. Na pewno Pasłęk wkrótce przyciągnie łowców sensacji i zaginionych skarbów.
Czytaj również: ŚLADY OSADNICTWA I RZYMSKIE MONETY ODKRYTE PRZY BUDOWIE DROGI
źr. tvp.info
fot. mojemazury.pl