Uczniowie Szczecińskiego Collegium Informatycznego postawili sobie za cel przypomnieć Katechizm Polskiego Dziecka, czyli wiersz znany jako „Kto Ty jesteś?”. Grupa nastolatków zrzeszona w Szkolnym Klubie Historycznym pod opieką Adama Czarniawskiego (redaktora portalu wMeritum.pl) nagrała przejmujący materiał, w którym m. in. recytują wiersz.
„Kto Ty jesteś…”
W opisie filmu czytamy, że inspiracją dla twórców była „Babcia Józia, która jako dziecko w 1936 roku została wywieziona na wschód z całą rodziną, ale o swojej ojczyźnie nie zapomniała przez te wszystkie lata. Kilka lat temu w Internecie pojawił się film, w którym Pani Józefa recytuje „Katechizm Polskiego Dziecka”, a który został przez wiele osób przyjęty ze wzruszeniem.”
– Sam pomysł projektu powstał wśród dużej liczb osób – członków Szkolnego Klubu Historycznego i w takim gronie osób był dopracowywany – mówi portalowi wMeritum.pl Adam Czarniawski, nauczyciel historii w SCI. – Natomiast przy samej realizacji było 7. członków Klubu oraz zaprzyjaźniony z Klubem uczeń, który zajmował się nagrywaniem i montażem projektu – dodaje.
Przygotowanie materiału nie zajęło uczniom zbyt wiele czasu. – Opracowania planu projektu to był zabieg spontaniczny, który dokładnie ustaliliśmy tuż przed samym nagrywaniem, już w trakcie drogi do pierwszego ze szczecińskich miejsc pamięci – zdradza opiekun projektu. – Nagranie materiału filmowego, od recytacji przez dokręcanie przebitek czy propagowanie projektu wśród mieszkańców miasta, zajęło nam 3 godziny. Nagrywaliśmy go w kilku szczególnych miejscach historycznych w Szczecinie, co wymuszało na nas kilkakrotne przemieszczanie się w obrębie miasta – dodaje.
Na trzyminutowy filmik złożyło się kilka godzin intensywnej pracy montażysty nad wyborem odpowiednich kadrów, ich złożeniem oraz wprowadzeniem korekt i poprawek. – Tak naprawdę wersja opublikowana w internecie to jest wersja podstawowa po drobnych kosmetycznych korektach – zwraca uwagę Czarniawski.
Oddolna akcja uczniów
Członkowie Szkolnego Klubu Historycznego postanowili sami zadbać o szerzenie patriotyzmu wśród szczecinian i wyszli z akcją „Znam #KatechizmPolskiegoDziecka„. – Cała akcja jest naszym indywidualnym projektem bez współpracy z jakimikolwiek instytucjami – chwali uczniów opiekun koła. W kwestii działań patriotycznych uczniowie mają jednak duże wsparcie ze strony dyrekcji szkoły. Jak informuje Czarniawski placówka nie robiła nigdy problemów z pielęgnowaniem polskich wartości i polskiej tożsamości.
Projekt ruszył w niedzielę 21 lutego. Ma on nawiązywać do popularnych w ostatnim czasie akcji (Ice Bucket Challenge czy Wystrzałowy Challange). – Chcielibyśmy, aby było to coś na zasadzie tych wszystkich „internetowych wyzwań”, gdzie ktoś robi jakąś rzecz (strzela, wylewa na siebie wiadro wody czy wzywa do rapowania), ale bez nominowania konkretnych osób – zaznacza Czarniawski. – Nominowaliśmy każdego Polaka, któremu bliskie są wartości patriotyczne. I liczymy na odzew. Nikogo nie chcemy zaciągać siłą do tego projektu.
Główny cel akcji jest prosty. Uczniom zależy na przypomnieniu tego polskiego wiersza. – Nawet gdyby miało się to odbyć na zasadzie udostępniania tylko naszego filmu, to i tak uznajemy to za duży sukces pierwszego naszego projektu – uważa opiekun grupy.
Wstyd przed kamerą czy niechęć do patriotyzmu?
Uczniowie wraz z nauczycielem podczas nagrywania materiału spacerowali ulicami Szczecina i prosili o udział w filmie mieszkańców miasta. – Mieliśmy pełen przekrój pokoleń – od dziadków i babć, rodziców z dziećmi, po młodzież – cieszy się nauczyciel. – Natomiast wiele osób peszyła obecność kamery, a potrafili nam wyrecytować wiersz z pamięci. Natomiast niewiele osób zdecydowało się to zrobić do naszego obiektywu, a kilka najlepszych nagrań, przede wszystkim wyraźnych, umieściliśmy na koniec naszego filmu.
Jednak nie wszystkie reakcje szczecinian były pozytywne. – Zauważyliśmy pewną niechęć wśród ludzi, kiedy prosiliśmy o przeczytanie lub wyrecytowanie wiersza do kamery. Wiele osób rezygnowało wtedy z tego, pomimo faktu, że wiersz znali bardzo dobrze – relacjonuje historyk. – Łatwiej jest ludziom zrobić jakąś głupią i często żałosną (a nie śmieszną) rzecz i pochwalić się tym na portalach społecznościowych, niż wziąć udział w takim prostym, ale ciekawym i rzadko spotykanym projekcie przygotowanym przez grupę młodzieży – zauważa Czarniawski.
Patriotyzm zawsze w ich sercach
To nie pierwsza patriotyczna akcja szczecińskiej młodzieży. Nastolatkowie już wcześniej angażowali się w różne przedsięwzięcia, m.in. o charakterze charytatywny. – Od początku istnienia Klubu braliśmy udział w akcjach charytatywnych „Paczka dla Bohatera” czy „Paczka dla Rodaka na Kresach”, sprzątaliśmy kwatery naszych bohaterów na szczecińskim Cmentarzu Centralnym, członkowie chętnie biorą udział w konkursach historycznych i patriotycznych, organizują spotkania z kombatantami, biorą udział w marszach i miejscowych obchodach rocznicowych – wylicza ich nauczyciel.
Szukaj ich na Facebooku
Akcja będzie prowadzona głównie na portalach społecznościowych. Głównym narzędziem pracy będzie Facebook. – Możliwe, że uda nam się to również puścić na Twitterze przez zaprzyjaźnione osoby – mówi z nadzieją Czarniawski. – Ten projekt jest pierwszym przygotowanym przez Klub, ale nie ostatnim – zapowiada.
Film stworzony przez uczniów szczecińskiego technikum można obejrzeć TUTAJ.
Czytaj także: Finał akcji „Paczka dla Bohatera” – ponownie ponad 500 paczek!