Dziś na niebie pojawiło się niezwykłe zjawisko – największa i najjaśniejsza pełnia księżyca. Warto spojrzeć w niebo, aby zobaczyć ten niezwykły spektakl na żywo.
We wtorek 19 lutego Księżyc znalazł się najbliżej Ziemi. Według NASA dzisiejsza pełnia Księżyca jest największa i najjaśniejsza w 2019 roku. Złoty Glob znalazł się na wysokości 356,800 km.
Pełnia Superksiężyca to niezapomniane wydarzenie dostępne dla wszystkich. W nocy Księżyc w pełni jest bardzo jasny, niemal oślepiający. Dziś Superksiężyc będzie o kilka procent jaśniejszy niż jakikolwiek inny Księżyc w pełni, który zobaczymy w ciągu tego roku.
Na luty zawsze przypada tzw. Śnieżny Księżyc ale tym razem jego pełnia jest tzw. superpełnią. Księżyc znajdzie się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce i jego tarcza będzie widoczna w całości w momencie tzw. ,,perygeum”. W ten sposób określa się okres czasu, gdy Księżyc znajduje się najbliżej Ziemi i jest widoczny dużo lepiej niż zazwyczaj.
Superksiężyc będzie tej nocy o 8 proc. jaśniejszy niż w jakikolwiek inny dzień tego roku. Pełnię można obserwować „gołym” okiem, chociaż dużo lepiej oglądać ją przez lornetkę lub choćby niewielki teleskop. Zdaniem astronomów zjawisko jest wyjątkowe i naprawdę warte zobaczenia.
Superksiężyc można obserwować w nocy z wtorku na środę, czyli z 19 na 20 lutego 2019 roku. Księżyc można obserwować od momentu jego wschodu aż do zachodu. We wtorek wschód księżyca był o godzinie 16:44, natomiast zachód będzie miał miejsce w środę około godziny 06:58.
Wiele wskazuje na to, że w wielu miejscach kraju noc z wtorku na środę może być pogodna, dzięki czemu obserwacja zjawiska będzie możliwa.
Źródło: gloswielkopolski.pl, pomorska.plC