Piast Gliwice podpisał umowę z AWF Katowice. Współpraca między uczelnią a klubem będzie dotyczyć akademii piłkarskiej oraz kompleksowej diagnostyki zawodników pierwszej drużyny.
W sobotę Piast Gliwice podpisał umowę o współpracy z katowickim AWF-em. – To kolejna zmiana w zakresie szkolenia młodzieży w Piaście oraz krok w stronę dalszego rozwoju akademii. Współpraca z AWF-em wpłynie na profesjonalizację szkolenia. Zapewni nam wsparcie merytoryczne pracowników naukowych uczelni, a także pozwoli korzystać z wysokiej jakości sprzętu, którym AWF dysponuje. Cieszymy się z podpisania umowy, bo to krok w dobrą stronę dla klubu – powiedział Paweł Żelem, prezes Piasta Gliwice.
Zadowolenia z faktu podpisania umowy nie ukrywał również prof. dr hab. Adam Zając. – Cieszę się, że Piast Gliwice dostrzegł w jaką stronę podążają kluby angielskie, holenderskie czy niemieckie, które oprócz stworzenia młodym zawodnikom dobrych warunków edukacyjnych, patrzą w przyszłość i kładą duży nacisk na współpracę z dietetykami, fizjologami, biomechanikami i specjalistami teorii sportu.
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
– Jacek Bednarz wspomniał o idei powstania kompleksu treningowego z bazą naukowo-badawczą, w którym na bieżąco monitorowane będą procesy treningowe zawodników wyczynowych, ale i badania z zakresu tzw. identyfikacji talentów, czyli krótko mówiąc – określenie który zawodnik nadaje się do wyczynowego uprawiania piłki nożnej, który ma mniejsze predyspozycje, a który rokuje na przyszłego mistrza – wskazał rektor AWF-u.
Prof. dr hab. Adam Zając przyznał również, że katowicka uczelnia ma już doświadczenie z pracy w tej dziedzinie oraz ze współpracy z Piastem Gliwice. – Od kilku lat realizujemy program Akademia Młodych Orłów, a nasi pracownicy naukowi współpracują z klubem, bo m.in. badania wydolnościowe prowadzi profesor Miłosz Czuba, a dietetykiem Piasta jest doktor Grzegorz Zydek. Możemy być dla Piasta dobrym partnerem, gdyż dysponujemy specjalistami praktykującymi w swoich dziedzinach, a i sami na umowie skorzystamy, bo będziemy dysponowali bogatym materiałem badawczym pochodzącym z badań wyczynowych sportowców oraz młodych zawodników, którzy na nich aspirują – przyznał profesor Zając.
Dzięki współpracy z AWF Katowice piłkarze Piasta będą mogli korzystać ze sprzętu wysokiej klasy oraz – wspomnianego przez rektora AWF-u – ogromnego potencjału merytorycznego, który zapewni kadra uczelni. Jedną z korzyści dla klubu jest również możliwość przeprowadzenia całego zestawu badań potencjału motorycznego zawodników grup młodzieżowych.
Fakt podpisania umowy z AWF-em skomentował również Jacek Mazurek, szef pionu szkolenia młodzieży w Piaście. – Najogólniej mówiąc współpraca z AWF-em będzie pełniła funkcję edukacyjno-wychowawczą i popularyzacyjną sportu. Mamy różne plany krótkoterminowe oraz długoterminowe. W pierwszej kolejności chodzi o diagnozowanie piłkarzy. Chcemy, żeby byli systematycznie badani pod względem wieku biologicznego, pomiarów antropometrycznych czy przygotowania fizycznego.
– Dzięki tym badaniom będziemy mogli dbać o harmonijny rozwój młodych zawodników. To natychmiastowe działanie, które wdrożymy jeszcze w tym roku. W dłuższym procesie jedną z korzyści dla uczelni będzie możliwość delegowania studentów na staże i praktyki do Piasta, aby zdobywali doświadczenie w ekstraklasowym klubie piłkarskim. Za tym wiąże się właśnie wspomniana wcześniej popularyzacja sportu oraz rozwój piłki nożnej, w szczególności tej młodzieżowej – powiedział Jacek Mazurek, dyrektor Akademii Piłkarskiej Piasta Gliwice.