Po długim weekendzie zostanie zaprezentowany i skierowany na posiedzenie Rady Ministrów Narodowy Program Mieszkaniowy – poinformowała we wtorek 17 maja na posiedzeniu rządu premier Beata Szydło. Program ma obejmować tanie mieszkania na wynajem, a także kasy oszczędnościowe.
„To jest kolejne nasze zobowiązanie w stosunku do polskich rodzin. Wywiązaliśmy się i jest już realizowany program Rodzina 500 plus, teraz czas na Mieszkanie plus” – powiedziała Szydło. Dodała, że minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk w następnym tygodniu przedstawi szczegóły działań w zakresie budownictwa mieszkań.
„To będzie kolejna inwestycja. Mieszkanie plus to wielkie przedsięwzięcie i mam nadzieję, że realizacji tego przedsięwzięcia podołamy”
Czytaj także: Łódź - polskie Detroit
– powiedział minister.
Szef resortu podkreśla, że główną zaletą programu ma być niższa cena od średnich cen na rynku, ale nie tylko przy wynajmowaniu, ale także przy zakupie takiego mieszkania. Ministerstwo chce „pobudzić cały obszar mieszkań na wynajem”.
Czytaj także: Koszty wynajęcia mieszkania przewyższają minimalne wynagrodzenie
To nie jest tylko i wyłącznie dedykowanie instrumentów, które umożliwiają budowę mieszkań na wynajem, na wynajem z dojściem do własności, czy mieszkań na własność (…), ale mieszkań, których cena będzie dużo niższa na poziomie najmu, czy też zakupu aniżeli dzisiaj obowiązujące średnie ceny na rynku
– mówił minister.
Mieszkania takie miałyby powstawać na terenach należących do Skarby Państwa, a koszt ich wybudowania ma być niższy niż 3 tys. zł za metr kw. Oprócz możliwości zakupu takiego mieszkania, możliwe byłoby także wynajmowanie z zakupem w przyszłości. Resort ocenia, że takie mieszkania byłyby dużo tańsze, niż komercyjne, co ma wpłynąć mniejsze zadłużania się Polaków.
Adamczyk uważa, że należy usprawnić działanie spółdzielni mieszkaniowych, które według niego „posiadają dzisiaj potencjał, środki finansowe”. Mają się także pojawić mieszkania dla najmniej zarabiających w ramach wsparcia budownictwa komunalnego i społecznego budownictwa czynszowego.
Czytaj również: Ziobro: Dyscyplinarka dla komorników, którzy będą zajmować środki z 500+
Zapowiadany jest także powrót do kas mieszkaniowych, gdzie można byłoby przy regularnym oszczędzaniu liczyć na premię przy remoncie lub zakupie mieszkania czy budowie domu. Jednak obecnie ministerstwo nie podało szczegółów dotyczących kas oszczędnościowo-budowlanych.
Pozostałe programy, które są obecnie działające, tj. „Rodzina na swoim” i „Mieszkanie dla Młodych”, będą nadal funkcjonować i mają mieć gwarancję finansowania.