Ministerstwo gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej przedstawiło swoje cele na 4. Międzynarodowym Kongresie Morskim w Szczecinie. W planach m.in. przekop Mierzei Wiślanej, przywrócenie żeglugi śródlądowej oraz odbudowa polskiego przemysłu stoczniowego.
Wiceminister gospodarki i żeglugi śródlądowej Krzysztof Kozłowski podkreślił, że wśród najważniejszych zadań jego resortu jest Przekop Mierzei Wiślanej.
To jest opłacalny projekt. Zdolności przekładowe portu w Elblągu to 1 mln ton towarów, a w momencie zrealizowania przekopu przez Mierzeję Wiślaną ten port zacznie żyć
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
– powiedział wiceminister.
Ministerstwo dostrzega również strategiczne znaczenie udrożnienia Wisły i Odry. Według Kozłowskiego inicjatywa ta otworzy polski transport i logistykę na szlaki międzynarodowe.
Śródlądowe drogi wodne to nie jest projekt tylko i wyłącznie dla województw, które leżą nad Wisłą czy Odrą. To jest projekt dla całej Polski, ale o charakterze transeuropejskim
– dodał.
Wśród priorytetowych projektów ministerstwa znalazła się również odbudowa polskiego przemysłu stoczniowego. Według zapewnień wiceministra Kozłowskiego trwają prace nad konkretnymi posunięciami w tej materii.
Rewitalizacja tego przemysłu to, nie chcę powiedzieć jedno z priorytetowych, dla mnie jest to najbardziej priorytetowe działanie tego ministerstwa, które wpisuje się w strategię zrównoważonego rozwoju gospodarczego obecnego rządu
– zapewnił drugi z obecnych na konferencji wiceministrów Paweł Brzezicki.
W IV Międzynarodowym Kongresie Morskim biorą udział m.in. minister i wiceministrowie MGMiZŚ, przedsiębiorcy, reprezentanci instytucji morskich oraz instytucji zajmujących się energetyką i górnictwem morskim. Kongres potrwa do 10 czerwca.