W związku z pandemią koronawirusa, rząd przygotowuje kolejny pakiet ustaw mających ratować polską gospodarkę. Więcej przedsiębiorców będzie mogło skorzystać z państwowej pomocy. Jak informuje „Rzeczpospolita”, nowe uprawnienia zyska także Poczta Polska, która będzie mogła otwierać i skanować niektóre przesyłki.
Kilka dni temu Sejm przegłosował pakiet ustaw zwany tarczą antykryzysową. Jednak rząd niemal od razu rozpoczął prace nad uzupełnieniem przepisów. „Rzeczpospolita” dotarła do informacji, z których wynika, że także Poczta Polska zyska nowe uprawnienie. Prawo pocztowe jest jedną z 59 ustaw, które ulegną zmianie w związku z wprowadzeniem drugiej tarczy antykryzysowej.
Czytaj także: Koronawirus w Polsce. Wzrost nowych przypadków i kolejne ofiary
Zmiany w prawie pocztowym wywołują spore kontrowersje. „Z projektu wynika, że rząd na dużą skalę chce upowszechnić tzw. przesyłki hybrydowe. W skrócie oznacza to, że Poczta Polska będzie masowo otwierać koperty, a następnie przesyłki skanować i dostarczać je elektronicznie.” – czytamy na portalu rp.pl.
Gazeta zastrzega jednak, że projekt umożliwi otwieranie tylko niektórych urzędowych pism. Poczta nie będzie mogła otworzyć przesyłek prywatnych. Chodzi jedynie o korespondencję urzędową, od doręczenia której zaczynają biec różne terminy.
Czytaj także: Ministerstwo Zdrowia zmienia sposób raportowania o koronawirusie
Co ciekawe, „Rz” ustaliła, że nowe zmiany nawet w rządzie wzbudzają kontrowersje. Szczególnie w kontekście zmiany na stanowisku szefa Poczty Polskiej. Przemysława Sypniewskiego zastąpił Tomasz Zdzikot, wiceminister obrony narodowej i zaufany człowiek Mariusza Błaszczaka, szefa MON i wpływowej postaci w PiS.
Źr. rp.pl