Do tej pory wydawało się, że problem molestowania seksualnego dotyczy wyłącznie kobiet. Z badania CBOS wynika jednak, że 21,5 proc. przebadanych mężczyzn było molestowanych.
Ankieta CBOS z 1999 r. zrobiona na zlecenie „Wysokich Obcasów” wykazała, że 28 proc. kobiet doświadczyło molestowania. O molestowanie nie pytano wtedy mężczyzn. Z ubiegłorocznego badania wynika, że 24 proc. pań było molestowanych. Jednak tym razem zapytano o zdanie panów. 21,5 proc. pytanych mężczyzn stwierdziło, że doświadczyło molestowania.
Jak widać poniżej, problem ten w podobnym stopniu dotyczy kobiet i mężczyzn. Jednak o molestowaniu tych drugich mówi się bardzo rzadko.
Mężczyźni są częściej molestowani w pracy
W sytuacjach towarzyskich i ze strony znajomego/znajomej molestowania doświadczyło 63,3 proc. kobiet i 64,6 proc. mężczyzn. W miejscach publicznych zdecydowanie częściej molestowane przez obce osoby są kobiety (50,4 proc.) niż mężczyźni (26,5 proc.). Inaczej prezentuje się to w miejscach pracy, gdzie przez koleżanki molestowanych było 50 proc. badanych panów. Natomiast ze strony kolegi molestowania doświadczyło 33,1 proc. kobiet.
Także w szkołach i na kursach przez kolegów/koleżanki częściej molestowani są mężczyźni (42,2 proc) niż kobiety (35,5 proc.). Ze strony nauczycieli w szkołach molestowania doświadczyło 27,3 proc. pań i 25,5 proc. panów. W pracy przez szefów/szefowe rzadziej molestowani są mężczyźni (22,5 proc.) niż kobiety (26,4 proc.). Molestowanie seksualne ma miejsce także w związkach. W tym wypadku do bycia molestowanym przyznało się 10,7 proc. kobiet i 25,5 proc. badanych mężczyzn.
Czytaj także: Dyskryminacja mężczyzn. Dodatkowe punkty za bycie kobietą