W czasie trwania akcji „Znicz 2018” na polskich drogach w ciągu pięciu dni doszło do 408 wypadków, w których zginęło 50 osób, a 502 zostało ranne. Przeprowadzone przez policjantów badania stanu trzeźwości pozwoliły na wyeliminowanie z ruchu 1299 nietrzeźwych kierujących. Podsumowanie akcji Znicz pozwala na stwierdzenie, że w stosunku do zeszłego roku odnotowano mniej zdarzeń drogowych. Najtragiczniejsze w skutkach wypadki charakteryzowały się jednak dużą ilością ofiar. Do najpoważniejszych zdarzeń doszło z powodu brawurowej jazdy kierowców i nadmiernej prędkości.
W niedzielę 4 listopada zakończyła się policyjna akcja wzmożonej kontroli na drogach. Patrząc na podsumowanie akcji znicz można odnieść wrażenie, że wciąż wielu kierowców nie potrafi zachowywać się odpowiedzialnie. Wsiadają za kierownicę na podwójnym gazie, bądź jadą z prędkością, która zagraża bezpieczeństwu uczestników ruchu. W ramach tegorocznej akcji Znicz policja zatrzymała już ponad tysiąc pijanych kierowców. W większości to właśnie oni są sprawcami wypadków.
Podsumowanie akcji Znicz 2018
Mimo poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w dalszym ciągu zbyt dużo ludzi ginie na polskich drogach. Od 31 października do 4 listopada 2018 roku na polskich drogach doszło do 408 wypadków, w których zginęło 50 osób, a 502 zostało rannych. W dalszym ciągu zatrważająca jest liczba osób, które decydują się wsiąść za kierownicę po alkoholu (1299). Do wielu wypadków doszło z powodu brawurowej jazdy kierowców i nadmiernej prędkości.
W stosunku do ubiegłorocznej akcji odnotowano znacznie mniejszą liczbę zdarzeń drogowych (- mniej o 70) oraz osób w nich rannych (- mniej o 49). Najtragiczniejsze w skutkach wypadki charakteryzowały się jednak dużą ilością ofiar w poszczególnych zdarzeniach (+ więcej o 7).
Największe natężenie ruchu odnotowano na drogach dojazdowych i wokół cmentarzy. W wielu miejscach zmieniona została organizacja ruchu, by umożliwić wszystkim sprawne dotarcie do cmentarzy iprzygotować miejsca parkingowe dla odwiedzających groby. W tych miejscach policjanci wspierani przez inne służby kierowali ruchem i pomagali kierowcom w sprawnym przemieszczaniu się.
Akcja „Znicz 2018″ poprzedzona została drugą edycją akcji informacyjno-edukacyjnej „Nie zabijaj, Chcę żyć”. Wspólnie przygotowały ja Policja, Konferencja Episkopatu Polski oraz Polska Rada Ekumeniczna. Celem akcji jest przede wszystkim przypominanie i uświadamianie kierowcom, że nieprzestrzeganie przepisów, nadmierna prędkość, alkohol to główne czynniki mające wpływ na liczbę wypadków oraz ich skutki. Celem jest również wzmacnianie poczucia odpowiedzialności za bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.