Instytut Badań Społecznych i Rynkowych (IBRiS) na zlecenie „Rzeczpospolitej” przeprowadził badanie dotyczące oceny i oczekiwań związanych z premierem Mateuszem Morawieckim. Jak się okazuje, nowy premier otrzymał od społeczeństwa całkiem spory kredyt zaufania.
Rekonstrukcja rządu zapowiadana była po raz pierwszy jeszcze w październiku, z czasem okazało się, że dotyczyła ona przede wszystkim nie Rady Ministrów, ale samego premiera. Beatę Szydło na tym stanowisku zastąpił dotychczasowy wicepremier oraz minister rozwoju i finansów, Mateusz Morawiecki.
Nastroje społeczne związane ze zmianą na stanowisku premiera zbadał IBRIS, który zadał ankietowanym trzy pytania.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Czy zmiana na stanowisku premiera obudziła w społeczeństwie nadzieje na poprawienie wizerunku naszego kraju? Aż 54 proc. Polaków uważa, że Morawiecki polepszy wizerunek Polski w Europie i na świecie. Z tą opinią nie zgadza się 32 proc. ankietowanych, a 14 proc. nie ma zadania w tej sprawie.
Badanych pytano również o to, jaką pozycję będzie miał Mateusz Morawiecki w relacjach z PiS w porównaniu z Beatą Szydło. Na to pytanie najwięcej Polków, bo aż 43 proc., odpowiedziało: „taką samą”. „Mocniejszą” – takiego zdania jest 29 proc. badanych. 13 proc. stwierdziło, że „słabszą”. Odpowiedzi nie potrafiło udzielić 14 proc. badanych.
W ramach ostatniego pytania ankietowani odpowiadali, czy Mateusz Morawiecki będzie lepszym premierem niż Beata Szydło. 39 proc. odpowiedziało, że będzie lepszy. 30 proc. nie zgodziło się z tym stwierdzeniem. A aż 31 proc. wybrało opcję „trudno powiedzieć”.
Sondaż przeprowadzono w dniach 14-15 grudnia 2017 roku.
Źródło: rp.pl, fakty.interia.pl