Dramatyczne sceny rozegrały się w grudniu 2015 r. na zapleczu jednego z wrocławskich sklepów spożywczych. Ochroniarz zatrzymał starszą panią. Wkrótce na miejscu pojawili się mundurowi, a następnie policja pobiła staruszkę. Teraz zapadł wyrok w tej głośnej sprawie.
Śledczy wyjaśniający sprawę zarzucili funkcjonariuszom, że ci zastosowali „nieadekwatne do jej zachowania środki przymusu bezpośredniego, używając siły fizycznej oraz obezwładniając ją i zakładając jej kajdanki”. Na ujawnionym trzy lata temu nagraniu widać było, jak policja pobiła staruszkę.
Zdaniem prokuratury była policjantka Lidia S. dwukrotnie uderzyła staruszkę, a następnie ją szarpała. Na miejscu był również ówczesny policjant Piotr S., który też interweniował w tej sprawie. Ich proces ruszył w marcu tego roku.
Czytaj także: Policja pobiła... staruszkę! \"SE\" publikuje wstrząsające nagranie [WIDEO]
Czytaj także: Serial Ranczo powróci?! „Jest gotowy scenariusz”
Byli funkcjonariusze nie przyznawali się do winy. Dodali, że dobrze znali wtedy 82-letnią kobietę, bo wielokrotnie interweniowali w jej sprawie. Również tamtego dnia była ich zdaniem agresywna. Wyzywała policjantów i na nich pluła.
Wyrok
Ostatecznie sąd we Wrocławiu uznał, że policjanci są winni przekroczenia uprawnień. Lidię S. skazał na karę ośmiu miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata. Piotr L. został skazany na sześć miesięcy pozbawienia wolności również w zawieszeniu na dwa lata. – informuje RMF FM.
Czytaj także: Prof. Piotrowski ujawnia „kto rządzi Polską”.
„Nie budzi wątpliwości, że oskarżona uderzyła pokrzywdzoną. Wskazują na to ruchy, jakie wykonała podczas interwencji. To stoi w sprzeczności z wyjaśnieniami oskarżonej, iż jedynie wykonywała ruchy w celu obezwładnienia pokrzywdzonej i powstrzymania jej agresji skierowanej wobec funkcjonariuszy policji.” – uzasadniała sędzia Agata Chmielnikowska.
„Należy jednak wskazać, że zachowanie pokrzywdzonej z uwagi na jej wiek i demencję starczą zaburzającą jej zdolność postrzegania istniejącej sytuacji, powinien uczulić oskarżonych. Nie powinni oni traktować jej jako osoby mającej pełne rozeznanie tego, co czyni i w jakim celu przeprowadzana jest interwencja.” – dodała.
Wyrok nie jest prawomocny.
Źródło: wmeritum.pl; rmf24.pl