Tak wielu wolnych etatów nie było w policji od 3 lat – informuje RMF FM. Choć ministerstwo zapowiadało, że do końca roku braki zostaną uzupełnione, to jednak wydaje się to mało prawdopodobne. Wciąż brakuje ok. 6 tys. funkcjonariuszy. To dwa razy więcej niż w roku ubiegłym.
Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka. Jednym z ważniejszych jest duża liczba odejść ze służby i rosnąca dysproporcja w zestawieniu z nowymi funkcjonariuszami. Do końca lipca bieżącego roku z pracy w policji zrezygnowało ok. 4 tys. osób. W tym samym czasie, na służbę przyjęto zaledwie 1,5 tys. funkcjonariuszy.
Jak informuje RMF FM powołując się informacje z Komendy Głównej Policji, zarobki jakie otrzymują funkcjonariusze stały się o wiele mniej konkurencyjne na rynku pracy, niż miało to miejsce jeszcze niedawno.
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
Ważnym czynnikiem jest również zmiana w przepisach dotyczących wcześniejszych emerytur. Dotychczas policjanci mogli przejść na emeryturę po 15 latach służby. W obecnym stanie prawnym, muszą przepracować już co najmniej 25 lat.
Jak informuje RMF FM, w tym roku mają odbyć się jeszcze dwa nabory do policji. Jednak sami przedstawiciele KGP twierdzą w rozmowie z dziennikarzami, że jest bardzo mało prawdopodobne, aby udało się zapełnić wszystkie wakujące miejsca.
Źródło: rmf24.pl
Fot. Wikimedia/Piotr Drabik