CBOS przeprowadził badanie, w którym zapytano o poczucie bezpieczeństwa Polaków. Rekordowy wynik osiągnęły obawy o niepodległość naszego kraju. Pytano także o to czy nasi rodacy są zadowoleni z obecności Polski w NATO.
47 proc. Polaków uważa, że niepodległość Polski jest zagrożona. To ponad dwukrotny wzrost w porównaniu z grudniem ubiegłego roku, gdy niespełna 20 proc. ankietowanych wyraziło obawy o niezależność naszego kraju. Jest to najwyższy wynik od 1991 r. Najczęściej o zagrożeniu mówią osoby powyżej 45 roku życia. Jednak poczucie niebezpieczeństwa jest niezależne od płci, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania.
Poczucie zagrożenia militarnego wyraża 29 proc. badanych. Natomiast w grudniu 2013 r. tę opinię podzielało tylko 7 proc. ankietowanych. Mniej Polaków uważa, że grozi nam utrata samodzielności podejmowania decyzji politycznych (spadek z 37 proc. pod koniec ubiegłego roku do 18 proc. obecnie). 45 proc. widzi zagrożenie w związku z zależnością polskiej gospodarki.
Czytaj także: Depresja wśród Polaków. CBOS przeprowadził kompleksowy sondaż
Najbardziej obawiamy się Rosji. Taką opinię wyraża aż 80 proc. ankietowanych. Na drugim miejscu znalazły się Niemcy (7 proc.) a na trzecim Ukraina (4 proc.).
81 proc. badanych jest zadowolona z tego, że jesteśmy w NATO. Jednak 64 proc. z nich uważa, że Pakt Północnoatlantycki powinien zwiększyć militarną obecność na terenie naszego kraju. 21 proc. Polaków chce stałego kontyngentu NATO w Polsce. 5 proc. respondentów jest przeciwna członkostwu Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim.
Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 3-9 kwietnia 2014 roku na liczącej 1028 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.