W tej klasyfikacji jesteśmy unijnym liderem. Żadne spośród państw członkowskich Unii Europejskiej nie straciło w ciągu ostatniej dekady więcej specjalistów niż Polska.
Jak wynika z przedstawionych danych aż co dziewiąty specjalista pracujący w Unii Europejskiej poza krajem z którego pochodzi to Polak. Począwszy od roku 2003 nasz kraj opuściło już 32,5 tysiąca wysoko wykwalifikowanych pracowników. W tym samym czasie z innych państw na polski rynek pracy przeniosło się niewiele ponad dwa tysiące specjalistów. Oznacza to ujemny bilans przekraczający 30 tysięcy osób, co jest absolutnie najgorszym wynikiem spośród wszystkich państw członkowskich.
Wyszkoleni w naszym kraju specjaliści najczęściej wyjeżdżają do Wielkiej Brytanii – takich przypadków zanotowano ponad 12 tysięcy. Dalej plasują się Niemcy oraz Belgia. Do tych państw wyemigrowało po sześć tysięcy osób.
Czytaj także: Demograficzne samobójstwo Europy
Oprócz Polski bardzo niekorzystny bilans w przypadku specjalistów dotyczy także Rumunii oraz Grecji, które zanotowały ujemny wynik w wysokości odpowiednio 24 i 17 tysięcy. Na drugim biegunie pod tym względem plasuje się Wielka Brytania do której przyjechało 77 tysięcy specjalistów, a wyjechało zaledwie 21 tysięcy. Poza nią największymi beneficjentami okazali się Cypr i Belgia.
Wśród ponad dwóch tysięcy specjalistów, którzy trafili do Polski z zagranicznych rynków pracy ogromną część stanowią Niemcy (ponad 800 osób). Na kolejnych miejscach pod tym względem uplasowali się Czesi, Brytyjczycy, Irlandczycy oraz Słowacy.
W skali całej Unii Europejskiej bilans migracji specjalistów wypada korzystnie dla 10 państwa. Grupa ta składa się głównie z krajów skandynawskich, wysp oraz Europy Centralnej.
Dane dotyczące specjalistów odnoszą się do grup o liczebności od kilku do kilkudziesięciu tysięcy. Problem wygląda znacznie poważniej kiedy weźmiemy pod uwagę ilość polskich emigrantów posiadających co najmniej średnie wykształcenie. Jest to aż 1,2 miliona osób. Wśród emigrantów powyżej 13 roku życia aż 67 procent posiada wspomniane wykształcenie, podczas gdy dla osób mieszkających w naszym kraju taki wynik wynosi 49 procent. Z pełnym przekonaniem można zatem stwierdzić, iż wyjeżdżają osoby lepiej wykształcone, a z ich umiejętności korzystają inne kraje.
Źródło: wp.pl
Fot: Wikimedia Commons