Wobec zbliżającego się Brexitu i nacisków na Polskę ze strony Unii Europejskiej coraz częściej pojawiają się głosy dotyczące kwestii opuszczenia Wspólnoty przez nasz kraj. Czy faktycznie korzystany z pomocy finansowej Unii Europejskiej? Najnowsze dane Ministerstwa Finansów nie pozostawiają wątpliwości w tej kwestii.
Czy Polska rzeczywiście tak korzysta finansowo z obecności w Unii Europejskiej? To pytanie, które zadają sobie zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy uczestnictwa naszego kraju we Wspólnocie. Wątpliwości nie pozostawiają wyliczenia Rafała Mundrego, ekonomisty z Uniwersytetu Warszawskiego, który dokonał ich na podstawie danych Ministerstwa Finansów.
Jak wynika z wyliczeń, tylko w 2018 roku Polska otrzymała w ramach funduszy europejskich 15,8 miliarda euro. Jednocześnie do unijnej kasy wpłaciliśmy zaledwie 4,5 miliarda euro, a więc tylko w ubiegłym roku nasz kraj na pomocy z Unii Europejskiej uzyskał 11,3 miliarda euro. A jak to przedstawia się w szerszej skali?
Okazuje się, że biorąc pod uwagę ostatnie 15 lat, czyli okres od 2004 roku kiedy to Polska weszła do Unii Europejskiej, otrzymaliśmy z unijnego budżetu 159 miliardów euro. W tym samym okresie musieliśmy wpłacić do Brukseli 51,8 miliarda euro. Widać więc wyraźnie, że na „czysto” zyskaliśmy aż 107,5 miliarda euro. Biorąc pod uwagę średni kurs tej waluty, nasz kraj w czasie swojej obecności w Unii Europejskiej zyskał około 442 miliardy złotych.
Czytaj także: Morawiecki o rosnącym znaczeniu Polski. „Było widać to po różnych rozmowach”
Źr.: Radio Zet