Polska i Węgry zawetowały projekt budżetu Unii Europejskiej i funduszu odbudowy Powodem był mechanizm warunkowości, który pojawił się po raz pierwszy w historii UE. – Jesteśmy otwarci na konstruktywne rozwiązania – podkreślił rzecznik rządu Piotr Müller.
Podczas spotkania unijnych ambasadorów Stały Przedstawiciel RP przy UE Andrzej Sadoś poinformował, że Polska nie akceptuje politycznego porozumienia pomiędzy negocjatorami Parlamentu Europejskiego oraz niemiecką prezydencją dot. mechanizmu warunkowości w budżecie unijnym.
Przedstawiciele władz Polski zwracają uwagę, że wprowadzenie wspomnianego rozwiązania w budżecie nie może powielać procedury artykułu 7 unijnego traktatu. Podobnego zdania są także władze Węgier.
„Polska i Węgry sprzeciwiły się niekorzystnemu projektowi rozporządzenia. Efektem jest wstrzymanie procedury ws. wszystkich elementów pakietu: decyzji o zasobach własnych warunkującej budżet wieloletni i fundusz odbudowy, a także arbitralnego rozporządzenia ws. warunkowości” – ogłosił rzecznik rządu Piotr Müller.
„Polska liczy na rozsądne podejście naszych partnerów i wypracowanie zasad, które pozwolą osiągnąć porozumienie. Jesteśmy otwarci na konstruktywne rozwiązania – o ile będą zgodne z konkluzjami Rady Europejskiej oraz obowiązującymi traktatami UE” – dodał.
Dziennikarka TVP Dominika Cosic poinformowała, że rozwiązaniem sporu zajmą się Niemcy. To właśnie ten kraj sprawuje obecnie prezydencję w UE.
Jeśli nie uda się osiągnąć porozumienia ws. budżetu 2021-2027 do końca roku, wówczas od stycznia zacznie obowiązywać roczne prowizorium budżetowe.
Źródło: TVP Info, Twitter