Mój dziadek i pradziadek byli litewskimi Polakami i katolikami. Moja babcia opowiadała, że urodziła się w Warszawie. Kiedy babci zmarła matka, jej ojciec ożenił się z litewską Polką i przeprowadzili się do Wilna. Stamtąd podczas rewolucji przejechali do obwodu witebskiego, do wsi Januki – deklarował w 2011 roku Janukowicz.
Wieś Januki, znajduje się w powiecie dokszyckim (obwód witebski) na terenach obecnej Białorusi. Jeszcze do niedawna znajdowało się w niej pięć zabudowań gospodarczych, z których tylko dwa były zamieszkane. W zapuszczonych i domostwach żyją ubogie rodziny Janukowiczów. Na lokalnym cmentarzu znajduje się wiele zadbanych grobów przodków ukraińskiego prezydenta. Każdy z nich zwieńczony jest katolickim krzyżem oraz polskimi napisami.
Czytaj także: Niezwykły życiorys kpt. Władysława Nawrockiego
Jeszcze przed rewolucją wieś zamieszkiwało około 160 osób. Przodkowie Janukowicza z Januków trudnili się rolnictwem oraz pszczelarstwem. W okresie komunizmu młodzież migrowała za pracą, pozostawiając swoje ojcowizny. Rodzina przyszłego prezydenta wyjechała jeszcze przed I wojną światową. Dziadek Wiktora pozostawił rodzinny dom i wyemigrował do Donbasy (Donieckie Zagłębie Węglowe); ożenił się z Rosjanką. Ojciec prezydenta, był maszynistą.
Rodzinne strony Wiktor Janukowicz odwiedzał dwa razy: w 2003 i 2006. Z jego intencji władze powiatowe dbają o miejscowość. Prezydent ufundował dzieciom z osady wypoczynek w obozie pionierskim dla dzieci w Arteku.
Źr.: kresy.pl, rp.pl, Kurier Galicyjski
Fot. Igor Kruglenko / wikimedia commons