Polskie Towarzystwo Psychiatryczne zareagowało na akcję „Nie świruj, idź na wybory” – informuje portal Niezależna.pl. W akcji wzięli udział celebryci popierający ugrupowania opozycyjne.
Kampania „Nie świruj, idź na wybory” to akcja, w której biorą udział artyści występujący przeciwko partii rządzącej. Wzięli w niej udział między innymi Zbigniew Hołdys, Olgierd Łukaszewicz, Janusz Gajos, Grzegorz Turnau, Wojciech Pszoniak, Andrzej Chyra, Szymon Majewski, Anna Cieślak i Robert Janowski.
Akcja bardzo szybko wywołała ogromne kontrowersje. Szczególne poruszenie wywołało nagranie z Wojciechem Pszoniakiem w roli głównej. Udaje on osobę chorą psychicznie. Wywołało to falę negatywnych komentarzy w sieci.
Na akcję zareagował miedzy innymi europoseł Prawa i Sprawiedliwości Patryk Jaki. „Podobne ruchy mogą dotyczyć np. osób z porażeniem mózgowym, czyli często niewinnych, marzących o akceptacji” – zauważył.
Portal Niezależna.pl dotarł do oświadczenia Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego w tej sprawie. PTP stanowczo sprzeciwiło się tego typu praktykom. „Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego stoi na straży poszanowania praw i godności osób z zaburzeniami psychicznymi. ZG PTP przeciwstawia się jakimkolwiek próbom stygmatyzacji – świadomej lub nieświadomej – tych osób. To nie są osoby inne – wszyscy wspólnie tworzymy społeczeństwo” – czytamy.
Polskie Towarzystwo Psychiatryczne: „Wszyscy możemy znaleźć się wśród potrzebujących pomocy”
Zarząd zauważył, że każdy człowiek może znaleźć się w gronie osób, które będą potrzebowały pomocy. „Cierpieniu, potrzebom, zmaganiom z problemami życiowymi, których wszyscy doświadczamy należy się szacunek. Dzielenie nas na osoby z zaburzeniami psychicznymi i osoby bez takich zaburzeń jest głęboko nieprawdziwy. Wszyscy możemy znaleźć się wśród potrzebujących pomocy – po stracie osoby bliskiej, utracie pracy, zdarzeniu losowym, w wyniku zachorowania, wraz z wiekiem, lub kiedy nieoczekiwanie pomocy będzie wymagało nasze dziecko. Powielanie okrutnych stereotypów może wtedy utrudniać przezwyciężenie psychicznego kryzysu zdrowotnego” – czytamy w oświadczeniu.
Polskie Towarzystwo Psychiatryczne zaapelowało również o poszanowanie godności osób z zaburzeniami psychicznymi. „Stanowczo prosimy i apelujemy o rozwagę i poszanowanie godności osób zmagających się z zaburzeniami psychicznymi. Mierzą się z nimi nierzadko nasi znajomi, mierzymy się także my i nasi bliscy. Wszyscy oczekujemy lub będziemy oczekiwać w takiej sytuacji zrozumienia, życzliwości i wsparcia – nie szyderstwa” – brzmi oświadczenie.
Czytaj także: Krzywonos szczerze o 500 plus: Niczego nie załatwia [WIDEO]
Źr.: Niezależna.pl, YouTube/Kocurek