Choć Carat rosyjski został zlikwidowany przez rewolucję bolszewicką w 1917 r., to nie wykluczone, że wkrótce na powrót się odrodzi. Co prawda w nieco karykaturalnej wersji, ale dla rosyjskiego biznesmena Antona Bakowa sprawa jest jak najbardziej poważna.
Oczywiście nie ma mowy, aby plany Bakowa mogły zagrozić pozycji Władimira Putina w Rosji. Nowy Carat miałby natomiast powstać… na środku Oceanu Spokojnego. Dokładnie na trzech wysepkach należących do Kiribati. Biznesmen prowadzi rozmowy z tym wyspiarskim państewkiem w celu zakupu trzech bezludnych wysp: Malden, Starbuck i Millennium.
Kiribati to archipelag składający się z ponad 30 wysp. Niewielkie państwo na środku Oceanu Spokojnego zamieszkuje nieco ponad 100 tys. osób. Pomimo iż jest bardzo odległe od innych państw, to boryka się z własnymi poważnymi problemami. Według prognoz naukowców, za ok. 50 lat Kiribati może w ogóle zniknąć z powierzchni ziemi. Podnoszący się poziom wód, może doprowadzić do zatopienia wszystkich wysepek.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Te niepokojące prognozy odstraszają potencjalnych inwestorów, co nie wpływa pozytywnie na wzrost poziomu życia mieszkańców. Zagrożenie zatopieniem nie przestraszyło jednak Antona Bakowa, byłego deputowanego i założyciela Monarchistycznej Partii Rosji. Rosyjski biznesmen planuje szeroko zakrojone inwestycje na wyspach. Doceniając walory turystyczne Kiribati, chciałby wybudować tam hotele, porty lotnicze i morskie, elektrownie słoneczne, szpitale, szkoły oraz osiedla dla pracowników. W sumie inwestycje miałyby wynieść ok. 350 mln dolarów.
Bakow stawia jednak pewien warunek. Zanim zainwestuje, chce mieć zapewnienie, że na zakupionych wyspach będzie mógł ustanowić własną monarchię. Ma ona być – jak się wyraził – „alternatywną Rosją” na wzór historycznego Caratu. Co ciekawe, Władzie Kiribati nie wykluczają przystania na propozycję Rosjanina. Komisja Spraw Inwestycyjnych Kiribati oceniła pomysł Bakowa pozytywnie. Władze liczą, że rosyjskie inwestycje wpłyną ożywczo na rozwój turystyki.
Źródło: tvp.info
Fot.: Wikimedia/Kiribati Adaptation Program; Upperham