Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej planuje zmianę w Kodeksie pracy. Zmiana ta dotyczyć miałaby punktu, w którym zakazuje się kobietom pracy w warunkach szkodliwych dla zdrowia i wyjątkowo uciążliwych. Zastrzeżenia zgłosiła Komisja Europejska, która twierdzi że przepis ten jest przeszkodą w równouprawnieniu kobiet i mężczyzn.
W warunkach obecnych art. 176 Kodeksu pracy, mówi że nie wolno zatrudniać kobiet przy pracach, które są szkodliwe dla zdrowia lub szczególnie uciążliwe. Podpunkt ten dotyczy wszystkich kobiet, a wydane rozporządzenie na jego podstawie – kobiet w ciąży i karmiących piersią. Komisja Europejska zgłasza zastrzeżenie i uznaje rozporządzenie za niezgodne z dyrektywą w sprawie równego traktowania kobiet i mężczyzn oraz zrównoważonego dostępu do rynku pracy. Artykuł 176 to w opinii KE odniesienie do wszystkich kobiet, które stanowi przeszkodę w dostępnie do równouprawnienia płci. MPiPS proponuje więc wyraźne zaznaczenie, że przepis odnosić się będzie wyłącznie do kobiet w ciąży i karmiących. Wykaz prac szczególnie uciążliwych dla kobiet ciężarnych i karmiących będzie określony w niniejszym rozporządzeniu. Zmiany te obejmą również kobiety, które są w armii.
Do projektu zaproponowane zostały też zmiany, mówiące o badaniach lekarskich. Orzeczenie lekarskie ma być ściśle powiązane z treścią skierowania. Treść ta zawierać ma szczegółowy opis warunków pracy na danym stanowisku. W orzeczeniu, lekarz medycyny pracy będzie mógł określić m.in. masę przedmiotów, jakie może podnosić pracownik, oraz ograniczyć wykonywanie niektórych czynności. Obecnie lekarz medycyny pracy wydaje opinię, która mówi o tym, czy pracownik nadaje się do pracy, czy nie.
Czytaj także: Koniec z urlopem na żądanie? Nowy Kodeks Pracy rezygnuje z tego uprawnienia!
Źródło: www.regionalna.tvp.pl
Fot. api.ning.com